Pokud se Kurdové nestáhnou od hranic, začneme znovu útočit, tvrdí turecký prezident

Reuters Reuters
20. 10. 2019 17:45
Turecko očekává od Spojených států splnění slibů, a ne zdržovací taktiku, prohlásil v neděli turecký prezident Recep Tayip Erdogan podle agentury Reuters.
Turecká armáda na severu Sýrie.
Turecká armáda na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Turecko a USA se ve čtvrtek dohodly na pětidenním příměří na severu Sýrie, během kterého se tamní kurdské milice měly stáhnout do bezpečné zóny, již hodlá Ankara vytyčit. Prezident Erdogan v neděli na vystoupení v Istanbulu pohrozil, že pokud se tak ve stanoveném termínu nestane, ofenziva jeho vojáků se obnoví, uvedla agentura Reuters. 

Příměří bylo vyhlášeno ve čtvrtek večer a má platit 120 hodin. Kurdové se podle něj mají stáhnout z pohraničního pásma, kde chce Turecko zřídit bezpečný prostor pro přesídlení syrských uprchlíků ze svého území. Příměří je označováno za nestabilní, boje v původním rozsahu ale zatím obnoveny nebyly.

V sobotu se Kurdové a Turci navzájem obvinili z porušování klidu zbraní. Střelba byla hlášena od Rás al-Ajnu, kde působí skupiny syrských povstalců, které jsou spojenci turecké armády. Kurdové oznámili, že jim tito bojovníci brání ve stažení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že nebude-li dohoda o příměří splněna, Turecko bude v ofenzivě pokračovat. Zahájilo ji s cílem zřídit podél hranice 30kilometrovou bezpečnostní zónu. Do vyhlášení příměří v ní padlo na 500 lidí, mezi nimi zhruba 70 civilistů.

VIDEO: Zranění v severní Sýrii po turecké ofenzívě. 

Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy