Musíme je zastavit teď. Osud Bachmutu visí na vlásku, schyluje se k rozhodující bitvě

bb bb
23. 1. 2023 15:15
Ukrajinský generální štáb nepřímo potvrdil, že ruské jednotky již zpola obklíčily město Bachmut na severu Doněcké oblasti. To už je několik měsíců dějištěm tvrdých bojů. Agentura AP zveřejnila záběry ze zničeného města, které se snaží ukrajinští vojáci udržet. Chystají se na boj v ulicích a žádají svět o pomoc.
"Pokud Rusy nezastavíme teď, zbyde to na vás ze Západu." Osud Bachmutu už visí na vlásku. | Video: Asociated Press

"Zatím se držíme. Stojíme s kulomety proti tankům. Dokud budeme mít bojovného ducha, budeme bojovat," řekl ukrajinský voják Dmytro. Pád Bachmutu by Rusku mohl umožnit narušit ukrajinské zásobovací trasy a ohrozit další města v okolí Doněcku, která jsou momentálně pod ukrajinskou kontrolou.

Většina obyvatel Bachmut opustila. Ti zbývající se snaží zachránit svůj majetek, nevědí však, kam jít. "Lidé odešli do Dnipra, i tam se bombarduje a umírají lidé. Kam bychom měli jít?" tvrdí jedna z posledních obyvatelek Bachmutu.

Mezi osadami v okolí města, kde ukrajinská armáda za posledních 24 hodin odrážela útoky, se ve zprávě ukrajinského armádního velení objevila také vesnice Stupočky. Ta se nachází na silnici spojující Bachmut s městem Kosťantynivka, které bylo důležitým zásobovacím uzlem pro bachmutskou posádku. Podle ruskojazyčného vydání serveru BBC News jsou tak ruské jednotky přinejmenším blízko tomu, aby Bachmut dostaly do operačního obklíčení, tedy odřízly hlavní trasy k němu. 

"Nechci umřít, chci žít pro svoji zemi"

Zpráva generálního štábu uvádí, že se bojuje také v samotném Bachmutu. Ukrajinská armáda buduje uvnitř města opevnění pro boj ve městě, uvádí britská televizní stanice Sky News. Mezi budovami jsou ukryty tanky a obrněná vozidla ze sovětské éry. "Ruské jednotky jsou nyní na okraji města," řekli ukrajinští vojáci Sky News.

"Dnes potřebujeme zbraně, protože pozítří už může být toto město zničeno. A když budeme čekat, zemřu, ale já chci žít a chci podpořit svou zemi," řekl Andrij z brigády rychlé reakce ukrajinské Národní gardy. Podle něj Ukrajina bude vzdorovat, ale není jisté, jak dlouho to bez další pomoci Západu vydrží.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) jsou vleklé boje u Bachmutu také pravděpodobně důvodem, proč pohasíná hvězda Jevgenije Prigožina, který založil žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu. Ruský prezident Vladimir Putin se podle analytiků rozhodl znovu vsadit na pravidelnou armádu, když se Prigožinovi nepovedlo Bachmut rychle dobýt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy