reklama
 
 

Pokud by zločinci měli svůj stát, patřili by do G20

31. 7. 2013
    | Foto: Reuters
Nová zpráva odhaduje HDP "státu zločinu" na 870 miliard amerických dolarů ročně.

Canberra - Pokud by celosvětový organizovaný zločin vytvořil jeden stát, měl by tak silnou ekonomiku, že by patřil do skupiny G20.

V úterý to uvedla australská vláda. Vychází ze zprávy tamní komise pro kriminalitu. Z dokumentu vyplývá, že zločinci by se zařadili do skupiny sdružující největší ekonomiky světa, a to s HDP ve výši 870 miliard amerických dolarů.

"Je to více než HDP Indonésie," uvedl australský ministr vnitra Jason Clare s odvoláním na číslo, které v přepočtu představuje téměř 17 bilionů korun.

Zpráva, která vychází pravidelně každé dva roky, rovněž upozorňuje na růst organizovaného zločinu ve spojení s užíváním internetu.

"Uživatelé nelegálních drog už nemusí hledat dealery na ulici. Drogu podle svého přání si můžou objednat přes internet, doručí jim ji až domů," řekl Clare podle agentury AFP.

Kvůli organizovanému zločinu přijde australská ekonomika o téměř 14 miliard amerických dolarů ročně, velký podíl na tom má právě nelegální prodej po internetu.

Podle Clara se přes internet dají snadno pořídit zbraně, drogy, falešné doklady totožnosti nebo dětská pornografie. Toto nelegálně obchodované zboží má podle něj stejnou hodnotu jako příjmy, které Austrálii ročně plynou od všech zahraničních studentů v zemi.

"Je to reálná hrozba s potenciálem k exponenciálnímu růstu," komentoval Clare dále nelegální internetový obchod.

Značně rozšířené jsou podle zprávy i internetové podvody nebo krádeže údajů k různým druhům účtů, vzrůstá i takzvaný "hacktivismus".

autor: Jana Černá | 31. 7. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama