reklama
 
 

Pokračují boje o jemenský přístav Hudajdá, v ohrožení jsou desítky dětí v nemocnici

Aktualizováno 6. 11. 2018 21:48
Jemenská vládní vojska podporovaná vojenskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií dnes pokračovala v ostřelování jemenského přístavního města Hudajdá. Boje vyvolávají vážné obavy o bezpečí civilistů včetně desítek dětí v místní nemocnici. S odvoláním na jemenské úřady, humanitární organizace a OSN o tom informovala agentura AFP.

V uplynulých pěti dnech si ostřelování, nálety a pozemní střety mezi provládními vojsky a šíitskými povstalci v okolí Hudajdá podle jemenských armádních a zdravotnických zdrojů vyžádaly životy nejméně 150 lidí.

Přístav Hudajdá je hlavní vstupní branou pro zásobování země, která je na pokraji hladomoru. Město je v rukou šíitských povstalců, známých jako Húsíové, už od roku 2014 a v současné době čelí ofenzivě provládních sil, zahájené 13. června.

Pozemní boje se odehrávají zejména v okolí, ale ostřelování a nálety mají za cíl přímo město, kde se povstalci ocitají v obležení, píše AFP.

Arabská koalice, která ve válce podporuje jemenskou vládu, tvrdí, že neútočí na přístav, ale pouze v jeho okolí rozšiřuje své pole působnosti z bezpečnostních důvodů. Jemenská provládní vojska ovšem informovala o snahách město obklíčit a znemožnit povstalcům zásobování.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyjádřila vážné obavy z toho, že současná eskalace bojů ohrozí životy tisíců civilních obyvatel města a zaměstnance a pacienty v nemocnici As-Salachána.

Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že v jiné nemocnici v Hudajdá - As-Saura - jsou boji ohroženy životy 59 dětí. "Intenzivní boje se nebezpečně přiblížily k nemocnici As-Saura a ohrožují na životě 59 dětí, včetně 25 pacientů na jednotce intenzivní péče," uvedl UNICEF. Pacienti a lékaři z nemocnice potvrdili, že slyší venku střelbu a přístup do nemocnice není bezpečný.

Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Válka v Jemenu si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v tomto konfliktu zemřelo na 50.000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths se pokouší znovu připravit mírová jednání. Měla se konat už v září, ale šíité se k nim nedostavili. Nové rozhovory se čekají tento měsíc.

autor: ČTK | 6. 11. 2018 20:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama