"Pojďte bránit Damašek." Íránci posílají uprchlíky bojovat za Bašára Asada

Jan Hejl Jan Hejl
6. 11. 2015 7:30
Írán láká afghánské uprchlíky, aby odešli bojovat za Bašára Asada do Sýrie. Lidem, kteří jsou v zoufalé situaci, slibuje měsíční plat a povolení k pobytu. List The Guardian přinesl svědectví íránského fotografa. Ten se účastnil minimálně deseti pohřbů běženců z Afghánistánu, kteří zemřeli v syrské válce. Írán syrskému režimu posílá i mladíky, kterým nebylo ani osmnáct let. Stačí, když s náborem písemně souhlasí jejich rodiče.
Válkou zmítaná Sýrie. Ilustrační foto.
Válkou zmítaná Sýrie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Teherán – Ze Sýrie kvůli vleklé válce utekly statisíce lidí. Stovky uprchlíků ale do země přicházejí – bojovat za režim Bašára Asada. Běžence z Afghánistánu rekrutuje Írán, jeden z hlavních spojenců syrské vlády.

Láká je na měsíční žold a povolení k pobytu. Posílá je "bránit posvátné svatyně šíitů v Damašku," píše list The Guardian.

Přidat se k vojákům v Sýrii je pro Afghánce snadné. Nábor probíhá ve městech Mašhad a Qom na severovýchodě Íránu, kde žije nejvíc afghánských uprchlíků. Írán syrskému režimu posílá i mladíky, kterým nebylo ani osmnáct let. Stačí, když přijdou s podepsaným souhlasem rodičů.

Afghánští běženci žijící v Íránu a Sýrii tvoří - po libanonských milicích Hizballáh - druhou největší skupinu cizinců bojujících za režim Bašára Asada. Formálně tvoří vojenskou divizi Fatamioun. Podle íránských agentur už od vypuknutí konfliktu v Sýrii zemřelo dvě stě "válčících uprchlíků." Přesný počet ale známý není.

Lákadlem jsou peníze

"Jde to pouhé vykořisťování zranitelných lidí," zlobí se čtyřiadvacetiletý Mujtaba Džalalí, který z města Mašhad nedávno uprchl do Evropy. Dříve jako fotograf navštívil minimálně deset pohřbů Afghánců, kteří přišli v syrské válce o život.

Podle něj afghánští uprchlíci doplácejí na íránskou podporu Asadova režimu. Írán ostatně zapojení do konfliktu v Sýrii nikdy nepopíral, do země například vyslal vojenské velitele, aby spolupracovali na operacích vládních vojáků.

Že přímo rekrutuje pro Asada vojáky, se doposud nevědělo.

"Uprchlíkům lžou. Není to náboženská věc, ale politika. Místo toho, aby Írán uprchlíky bránil, zneužívá je," řekl Džalalí deníku The Guardian. Afghánci podle něj odcházejí bojovat do Sýrie kvůli vidině peněz, které by jim pomohly od jejich zoufalé situace. Nikoliv z náboženských důvodů, jimiž se je snaží přesvědčit rekrutující Íránci.

Vojenská divize Fatemioun vznikla v roce 2011 po vypuknutí syrského konfliktu. Kolik přesně v ní působí vojáků, není jasné. Odhadem jde o zhruba desetitisícovou skupinu bojovníků.

Divizi až donedávna velel íránský brigádní generál Réza Chavarí. Před dvěma týdny byl ale v Sýrii zabit a jeho nástupce zatím není znám. Nedávno v syrské válce zemřel také jeden z nejzkušenějších velitelů, dlouholetý elitní velitel íránských gard Hosejn Hamedání.

Po jednom z pohřbů zatčení

Mujtaba Džalalí říká, že i afghánských uprchlíků bojuje v Sýrii mnoho. Každý den prý slýchával, že se hodně Afghánců rozhodlo podlehnout lákadlu peněz a odešlo bojovat za režim Bašára Asada.

"V Mašhadu jsem si každý týden všiml, že ze Sýrie zpět do Íránu převezli deset až patnáct mrtvých mladých mužů," vzpomíná Džalalí.

Po jednom z pohřbů afghánských uprchlíků, který jako fotograf navštívil, byl zatčen. A ačkoliv byl členem oficiální íránské asociace fotografů, policie mu zabavila fotoaparát.

Poté se rozhodl ze země uprchnout a požádal o azyl v Nizozemsku. "Afghánský uprchlík, který bojoval v Sýrii a je mu můj přítel, mi jednou řekl: 'Teheránské márnice jsou plné mrtvých, kteří přišli o život v Sýrii,'" vzpomíná.

V Íránu je podle oficiálních informací registrován téměř milion afghánských uprchlíků. Podle odhadů další dva miliony Afghánců přežívají v zemi nelegálně.

 

Právě se děje

Další zprávy