Pojďme se dohodnout, vyzývá Mayová opoziční labouristy. Nabídne dočasnou celní unii

ČTK ČTK
5. 5. 2019 17:50
Když se v úterý znovu sejdou zástupci britské vlády a opozičních labouristů ve snaze nalézt kompromis ohledně brexitu, učiní premiérka Theresa Mayová přelomovou nabídku v podobě přechodu na dočasnou celní unii s Evropskou unií. S odvoláním na své zdroje to napsal britský nedělník The Sunday Times.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

V Británii po čtvrtečních místních volbách, v nichž voliči podle všeho potrestali obě hlavní politické strany za chaos kolem brexitu, sílí hlasy volající po dosažení kompromisu, který by umožnil po dvou odkladech zrealizovat odchod Británie z EU.

Ten se měl původně uskutečnit 29. března. Premiérka Mayová ve sloupku v nedělníku Mail on Sunday vyzvala lídra labouristů Jeremyho Corbyna slovy "pojďme se dohodnout".

"Upřímně věřím, že to, co lidé chtějí, je, aby se jejich politici spojili kvůli národnímu zájmu a dotáhli brexit do konce," uvedla britská premiérka. Někteří komentátoři ale takovouto jednoduchou interpretaci výsledku místních voleb zpochybňují, neboť nejlépe si v nich vedly strany, které odchod z EU nepodporují.

Poté, co se Mayové třikrát nepodařilo v britském parlamentu prosadit podmínky brexitu dohodnuté se zbytkem EU, začala vláda jednat o kompromisním řešení s labouristy. Čtyři týdny tohoto procesu však žádný významný posun v pozicích obou stran nepřinesly. Mayová ve svém sdělení potvrdila, že rozhovory budou v úterý pokračovat, a napsala, že "budeme dál vyjednávat a dál se pokoušet najít východisko".

Labouristický předák John McDonnell v reakci obvinil Mayovou z ohrožení rozhovorů vypuštěním informací do médií. Dodal však, že jednání budou pokračovat a že dohoda musí být, pokud možno, hotová rychle.

Vícero médií zveřejňuje zprávy o možném kompromisu ohledně podoby vztahů Británie s EU po brexitu, který by mohl umožnit ratifikaci klíčové brexitové dohody.

Podle The Sunday Times bude vládní nabídka obsahovat "všeobecnou" celní unii trvající do příštích parlamentních voleb v Británii, tedy do roku 2022. "Labouristé by pak mohli ve volebním programu prosazovat měkčí brexit, pokud by chtěli, a nový konzervativní premiér by mohl prosazovat tvrdší brexit," uvedl nejmenovaný zdroj listu.

Labouristé od začátku rozhovorů s vládou požadují mimo jiné "trvalou a všeobecnou" celní unii s EU a také záruku ohledně toho, že případnou aktuální dohodu neporuší příští lídr Konzervativní strany. Mayová však v komentáři v Mail on Sunday dala poměrně jasně najevo, že nic takového garantovat nemůže. Případnou mezistranickou dohodu označila za odrazový můstek, protože "žádný parlament nemůže zavázat svého nástupce".

Přesto podle The Sunday Times bude moci Corbyn novou nabídku vlády prezentovat jako své vítězství. Vláda se údajně chystá přijmout požadavek opozice na "držení kroku" s řadou unijních pravidel ohledně zboží a práv zaměstnanců. "Poradci říkají, že úterní schůzka dvou stran bude 'okamžikem pravdy'," dodává nedělník.

Za labouristy reagoval stínový ministr financí John McDonnell, který podobně jako Mayová po výsledcích místních voleb hovořil o vzkazu voličů, že je třeba "vyřešit brexit". Ve vysílání televize BBC uvedl, že premiérce Mayové nedůvěřuje. "Ne po tomhle víkendu, kdy porušila mlčenlivost… Popravdě si myslím, že ohrozila vyjednávání kvůli své vlastní ochraně," řekl a dodal, že jednání budou v nadcházejícím týdnu pokračovat. "Musíme se nyní dohodnout rychle, jestli to půjde," uvedl.

Mayová doufá, že dohoda s labouristy o budoucích vztazích by jí umožnila po třech neúspěšných pokusech prosadit v parlamentu dohodu o podmínkách odchodu z EU. Jak ale podotýká část komentátorů, takový vývoj by zdaleka nebyl zaručen.

"Celní unie by pobouřila největší podporovatele brexitu v Konzervativní straně, podle nichž takové uspořádání nectí výsledek referenda z roku 2016 o odchodu z EU," napsala agentura Reuters. Na straně labouristů je zase potenciální překážkou velký počet poslanců, kteří požadují potvrzení podmínek brexitu v referendu.

Na tento aspekt poukázal i McDonnell, který zároveň zopakoval požadavek labouristů na dlouhotrvající dohodu. Potenciální nástupci Mayové podle něj hrozí, že "jakékoli ujednání rozcupují". "Takto nemůžeme vyjednávat," dodal.

Reportér deníku The Daily Telegraph Peter Foster dodává, že podoba budoucích vztahů prezentovaná v The Sunday Times "moc nedává smysl". Při schválení stávající brexitové dohody by totiž až do roku 2022 mohlo trvat přechodné období, v němž by partnerství Británie s EU bylo stejné jako za členství Británie v evropském bloku.

Ratifikace brexitové dohody by také znamenala přijetí závazku o zachování volného režimu na irské hranici v rámci takzvané irské pojistky. Tento bod je však neslučitelný s možností budoucího "tvrdšího brexitu", který zmiňuje The Sunday Times. "Řekli byste, že v určité chvíli se přestaneme pokoušet věci posouvat dopředu mlžením a polopravdami, ale zjevně tomu tak není," uzavřel svou analýzu Foster.

Video: Brexit je ztráta pro všechny, totální chaos a rozklad parlamentní demokracie, říká Rupnik

Neschopnost Británie odejít z EU vypovídá to o stavu demokracie, vztah Británie a unie byl dlouho složitý, ale nikdo v Evropě si vystoupení nepřál | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy