Pohrdání a smích. Janukovyčovo "pokání" nezabralo

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
1. 3. 2014 13:00
Ukrajinský a ruský internet zaplavily úsměvné i zděšené komentáře
Foto: Reuters

Kyjev - Úsměvné i zděšené komentáře zaplavily ukrajinský a ruský internet po páteční tiskové konferenci sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče, kterému Rusko během útěku poskytlo prostor pro vyjádření.

Jeho výroky o tom, že se „stydí", "omlouvá" či „lituje", považují za tragikomedii a politováníhodné divadlo. „Je to šašek a psychopat," tvrdí mnozí komentátoři.

Pozornost si získal moment, když frustrovaný politik, který se stále považuje za hlavu státu, zlomil tužku. Stalo se tak, než se obyvatelům Ukrajiny omluvil. „A zároveň se chci obrátit na všechny lidi na Ukrajině. Zaprvé …," řekl s vypjatou grimasou na tváři a v rukou mu náhle praskla tužka. Křečovitě pokračoval: „Zaprvé chci požádat o odpuštění, všechny, kdo trpěl a trpí… Všechno, co bude v mých silách, budu dělat do konce svého života, abych byl s ukrajinským lidem".

Janukovyč zklamal ty, co od něj čekali tvrdý projev. „To je nějaký dětský blábol, jako ve školce," komentoval jeho projev například Oleg Savčenko. "Omezil se na politováníhodnou show," tvrdí další kritici. „Janukovyč teď může hrát v našem ruském divadle spolu s Žirinovským. Šašek smutný a šašek veselý," napsal na twitteru Marat Gelman.

Lepší v Rostově než v Doněcku

Ani jeho pokus o obdiv k ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi mu nepomohl. Blogeři mu vytýkají, že ani o „bratrskou pomoc" nedokázal požádat a jen se ještě více zesměšnil. „Na jedné straně je dobře, že tento nemocný a zaostalý organismus diskredituje Putinův režim. Na druhé straně Putin dávno ví, s kým má co do činění, ale do Ruska ho pustil. Znamená to, že ho chce využít. Jde jen o to, jak," uvedl uživatel Eremit.

„V zájmu realizace plánu opatření zaměřeného na zvýšení popularity V.V.Putina ruská televize přinesla pořád nazvaný Jak ve skutečnosti vypadá tupý, zlý, zlodějský a poněkud bláznivý prezident," píše na Facebooku Ivan Davydov.

Blogery zaujala i Janukovyčova odpověď na otázku, co dělá v ruském Rostově, zatímco v jeho zemi je, jak tvrdí, státní převrat. „Tady poblíž bydlí jeden můj kamarád. Přijel jsem, abych u něj našel alespoň dočasný azyl," svěřil se bývalý státník bezelstně. „Jeden v Rostově - lepší než dva v Doněcku," naráží uživatel na to, že sesazeného ukrajinského vládce zradili skoro všichni spojenci a dokonce i rodáci. Novináři pak twittovali, že jim ochranka při vchodu zabavovala i jablka, aby je snad po „ústavním garantovi" nehodili.

Ukrajina, náš partner

Lidé si všímají i pokusů Janukovyče varovat svět před „fašisty" z kyjevského Majdanu. „Jména těch, kdo přišel k moci, obletěla celý svět. To je Jaroš, Parubij, Ťahnybok," vyjmenoval bývalé opoziční vůdce, známé radikálními nacionalistickými projevy. Jeho výrok „mají z nich strach v Izraeli," ovšem vyvolal spíš rozpaky.

Zlaté kohoutky i golf. Janukovyčova rezidence v Mežyhirji:

Také prohlášení „jsem živý" nebo stížnost na ohrožení života nenašly pochopení. „V Kyjevě mě ostřelovali z automatických zbraní prakticky ze všech stran," zmiňuje slova exprezidenta Radio Svoboda ve výběru pozoruhodné komunikace na sociálních sítích.

Odezvu měl brebt „Ukrajinu považuji za našeho strategického partnera" nebo výrok „nejmladšího vnuka mi chtěli lustrovat". „Úmrtnost na následky smíchu se ztrojnásobila. Dokonce v Rostově nás Janukovyč vraždí," píše uživatel Krus.

Andrij Ševčenko se pak pozastavil nad výrokem: „Neuprchl jsem".  „Kyjev - Charkov - Luhansk -  Doněck - Krym," vypočítal místa, kde se - tehdy ještě prezident - pokoušel po útěku z metropole najít podle vlastních slov bezpečný azyl. „Je to příběh uprchlíka Janucescu - ukrajinský thriller," poznamenal s odkazem na rumunského diktátora Ceaušeska popraveného po zhroucení režimu v minulém století.

Fotky z Krymu: Rusové se bouří, napětí roste

 

Právě se děje

Další zprávy