Pohřbu zavražděného "otce Tálibánu" se v Pákistánu zúčastnily tisíce příznivců

ČTK ČTK
3. 11. 2018 13:30
81letý islámský duchovní Samíul Hak, známý jako "otec Tálibánu", zemřel nedávno při ozbrojeném útoku.
Zavražděný islámský duchovní Samíul Hak na archivním snímku.
Zavražděný islámský duchovní Samíul Hak na archivním snímku. | Foto: Reuters

Akora Chattak - Smutečního obřadu, který živě přenášela televize, se zúčastnil guvernér provincie Chajbar Pachtunchvá a další vysocí pákistánští politici a duchovní, napsala agentura DPA. Úřady měly obavy, že by pohřeb mohly provázet nepokoje, to se ale zatím nepotvrdilo.

Jedenaosmdesátiletý Hak byl zavražděn v pátek v Rávalpindí, které tvoří dvojměstí s pákistánskou metropolí Islámábádem. Policie zatím stále prohledává místo činu a žádné podrobnosti ohledně smrti duchovního nesdělila, uvedla televize Geo TV.

Hak několik desetiletí vedl islámskou školu ve městě Akora Chattak v severozápadním Pákistánu nedaleko hranic s Afghánistánem, kde se učili někteří vůdci afghánského hnutí Tálibán; právě kvůli tomu si vysloužil přídomek "otec Tálibánu". Jedním ze studentů byl v 80. letech muž později známý jako mulla Muhammad Umar, který se spolu se svými spolužáky vydal do Afghánistánu, aby se připojil ke skupinám mudžáhidů bojujícím proti tehdejší sovětské okupaci země.

Mulla Umar později založil Tálibán, který se v roce 1996 v Afghánistánu chopil vlády a zavedl ultrakonzervativní verzi islámského práva šaría.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Zemřel bývalý egyptský prezident Mubarak, bylo mu 91 let

Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na egyptskou státní televizi. Mubarak se podle ní nedávno podrobil chirurgickému zákroku. 

Mubarak byl u moci od roku 1981 a rezignoval v únoru 2011 během takzvaného arabského jara, které do země přineslo prodemokratické protesty. Mubarak vyšel z vězení v roce 2017, když ho soud osvobodil v případu spoluodpovědnosti při zabíjení demonstrantů.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy