Pohádkový svět kazašských princezen. Nazarbajevova rodina žije v bohatství a luxusu

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2022 14:56
Kazaši v lednu vyšli do ulic na protest proti velkému zdražení zkapalněného plynu. Režim protesty za pomoci ruské armády potlačil, ale zdá se, že na špici mocenské pyramidy se věci mění.
Alija, nejmladší ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva.
Alija, nejmladší ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva. | Foto: Reuters

Bývalý dlouholetý prezident Nursultan Nazarbajev přišel o svoji pozici předsedy Bezpečnostní rady a od 28. prosince se neobjevil na veřejnosti. Spekuluje se o tom, že se členy své rodiny odcestoval soukromým letadlem do Moskvy. Třicet let přitom určoval osudy Kazachstánu a jeho příbuzní ovládali ekonomiku země, založenou na obrovských příjmech z ropy a zemního plynu.

Kazachstán má dvanácté největší zásoby ropy na planetě, soustředěné převážně na západě kolem Kaspického moře. Disponuje také rozsáhlými nalezišti plynu.

Kdo kontroluje kazašskou ekonomiku, má díky tomu k dispozici velké bohatství. Až dosud to byla rodina Nursultana Nazarbajeva, který má tři dcery. Exprezidentův klan vlastní luxusní rezidence po celém světě na skvělých adresách. Domy, hotely, byty, vily.

Rádio Svoboda ve své investigativní reportáži odhadlo majetek příbuzných bývalého kazašského lídra v nemovitostech po celém světě na tři čtvrtě miliardy dolarů. Jde o budovy a pozemky například u Ženevského jezera ve Švýcarsku, v Karlových Varech, na francouzském Azurovém pobřeží, v centru New Yorku, Londýně či na Floridě.

Dary pro dceru

V roce 1995 pozval ředitel americké těžařské společnosti Mobil Lucio Noto Nazarbajeva na Bahamy a dojednával s ním podmínky, za kterých by firma mohla majetkově vstoupit do kazašských ropných polí. Noto později uvedl, že kazašský prezident si kladl absurdní podmínky. Žádal od Američana jako dary například soukromý tryskáč Gulfstream nebo televizní techniku pro dceru Dinaru, která si chtěla pořídit vlastní televizní stanici. Společnost Mobil skutečně smlouvu s Kazachstánem podepsala a miliardu dolarů převedla na kazašské účty ve Švýcarsku.

Obrovského jmění se domohla Nazarbajevova prostřední dcera, již zmiňovaná Dinara Kulibajevová. Časopis Forbes odhaduje její majetek na 1,3 miliardy dolarů. Žena má podíly v mnoha kazašských průmyslových firmách, založila a vlastní také velkou soukromou televizní stanici.

V Ženevě si koupila opulentní sídlo se sloupy v antickém stylu a velkou zahradou. "Je to obrovská vila, která má tři patra, vnitřní i vnější bazén. I na poměry Ženevy je mimořádná," uvedlo Rádio Svoboda ve své analýze.

Její manžel Timur Kulibajev na začátku devadesátých let zprivatizoval několik státních společností a založil investiční skupinu Altyn Alma. Několik let byl členem vedení ruského plynárenského gigantu Gazprom. Oba manželé mají také většinový podíl v největší kazašské bance Halyk Bank. Ta patří mezi ty, které dav lidí během demonstrací v Almaty a dalších městech napadl a vyraboval.

Zeť obviněný z vraždy

Nazarbajevova nejstarší dcera Dariga působila jako vicepremiérka a později coby předsedkyně kazašského senátu. Má velký majetek ve Velké Británii, sama se nechala slyšet, že si na něj poctivě vydělala, protože je úspěšná byznysmenka. Zajímavostí je, že vlastní byt v Londýně na adrese 221b Baker Street. Tento dům má své místo v anglické literatuře, protože do něj umístil Arthur Conan Doyle bydliště svého detektivního hrdiny Sherlocka Holmese.

Dariga, jedna ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva.
Dariga, jedna ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva. | Foto: Reuters

Prvním manželem Darigy Nazarbajevové byl Rachat Alijev, bývalý důstojník kazašské kontrarozvědky. Následně byl ale obviněn z vraždy a únosu, uchýlil se do exilu a tvrdil, že jde o politicky motivovanou kauzu, protože kritizoval svého tchána, prezidenta Nazarbajeva. V roce 2015 ostraha vídeňské vazební věznice našla Alijeva v jeho cele mrtvého a policie případ uzavřela s tím, že spáchal sebevraždu.

Obrovské jmění si zajistila i Alija, nejmladší dcera bývalého kazašského vládce, stojí v čele několika firem podnikajících v energetice, například v nákupu a prodeji zemního plynu. Jejím manželem je Dimaš Dosanov, generální ředitel státního kazašského přepravce ropy KazTransOil. Jejím koníčkem prý je natáčení dokumentárních filmů.

Socha Nursultana Nazarbajeva v metropoli Nur-Sultan, nazvané podle něj.
Socha Nursultana Nazarbajeva v metropoli Nur-Sultan, nazvané podle něj. | Foto: Reuters

K prominentním členům klanu patří také Kajrat Boranbajev, tchán Nazarbajevova vnuka Ajsultána. Ten vlastní licenci na provozování restaurací sítě McDonald's v Kazachstánu a Bělorusku, podle Rádia Svoboda mu patří i několik nemovitostí v Karlových Varech.

Co bude s majetkem a vůbec postavením Nazarbajevovy rodiny dál, není jasné. Současný prezident Kasym-Žomart Tokajev v televizním projevu slíbil, že odstraní křiklavé "sociální nerovnosti".

"Vypadá to, že éra bývalého prezidenta skutečně skončila, jeho lidé jsou nyní odstraňováni z funkcí a Tokajev se stává nejdůležitější politickou osobou v zemi. Je ale otázkou, nakolik lidé z Nazarbajevova klanu dobrovolně pustí otěže moci a byznysu," popsal Azim Malikov, expert na Střední Asii, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Video: Následky brutálních střetů v Kazachstánu

Následky brutálních střetů v Kazachstánu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy