Pohádkový svět kazašských princezen. Nazarbajevova rodina žije v bohatství a luxusu

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2022 14:56
Kazaši v lednu vyšli do ulic na protest proti velkému zdražení zkapalněného plynu. Režim protesty za pomoci ruské armády potlačil, ale zdá se, že na špici mocenské pyramidy se věci mění.
Alija, nejmladší ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva.
Alija, nejmladší ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva. | Foto: Reuters

Bývalý dlouholetý prezident Nursultan Nazarbajev přišel o svoji pozici předsedy Bezpečnostní rady a od 28. prosince se neobjevil na veřejnosti. Spekuluje se o tom, že se členy své rodiny odcestoval soukromým letadlem do Moskvy. Třicet let přitom určoval osudy Kazachstánu a jeho příbuzní ovládali ekonomiku země, založenou na obrovských příjmech z ropy a zemního plynu.

Kazachstán má dvanácté největší zásoby ropy na planetě, soustředěné převážně na západě kolem Kaspického moře. Disponuje také rozsáhlými nalezišti plynu.

Kdo kontroluje kazašskou ekonomiku, má díky tomu k dispozici velké bohatství. Až dosud to byla rodina Nursultana Nazarbajeva, který má tři dcery. Exprezidentův klan vlastní luxusní rezidence po celém světě na skvělých adresách. Domy, hotely, byty, vily.

Rádio Svoboda ve své investigativní reportáži odhadlo majetek příbuzných bývalého kazašského lídra v nemovitostech po celém světě na tři čtvrtě miliardy dolarů. Jde o budovy a pozemky například u Ženevského jezera ve Švýcarsku, v Karlových Varech, na francouzském Azurovém pobřeží, v centru New Yorku, Londýně či na Floridě.

Dary pro dceru

V roce 1995 pozval ředitel americké těžařské společnosti Mobil Lucio Noto Nazarbajeva na Bahamy a dojednával s ním podmínky, za kterých by firma mohla majetkově vstoupit do kazašských ropných polí. Noto později uvedl, že kazašský prezident si kladl absurdní podmínky. Žádal od Američana jako dary například soukromý tryskáč Gulfstream nebo televizní techniku pro dceru Dinaru, která si chtěla pořídit vlastní televizní stanici. Společnost Mobil skutečně smlouvu s Kazachstánem podepsala a miliardu dolarů převedla na kazašské účty ve Švýcarsku.

Obrovského jmění se domohla Nazarbajevova prostřední dcera, již zmiňovaná Dinara Kulibajevová. Časopis Forbes odhaduje její majetek na 1,3 miliardy dolarů. Žena má podíly v mnoha kazašských průmyslových firmách, založila a vlastní také velkou soukromou televizní stanici.

V Ženevě si koupila opulentní sídlo se sloupy v antickém stylu a velkou zahradou. "Je to obrovská vila, která má tři patra, vnitřní i vnější bazén. I na poměry Ženevy je mimořádná," uvedlo Rádio Svoboda ve své analýze.

Její manžel Timur Kulibajev na začátku devadesátých let zprivatizoval několik státních společností a založil investiční skupinu Altyn Alma. Několik let byl členem vedení ruského plynárenského gigantu Gazprom. Oba manželé mají také většinový podíl v největší kazašské bance Halyk Bank. Ta patří mezi ty, které dav lidí během demonstrací v Almaty a dalších městech napadl a vyraboval.

Zeť obviněný z vraždy

Nazarbajevova nejstarší dcera Dariga působila jako vicepremiérka a později coby předsedkyně kazašského senátu. Má velký majetek ve Velké Británii, sama se nechala slyšet, že si na něj poctivě vydělala, protože je úspěšná byznysmenka. Zajímavostí je, že vlastní byt v Londýně na adrese 221b Baker Street. Tento dům má své místo v anglické literatuře, protože do něj umístil Arthur Conan Doyle bydliště svého detektivního hrdiny Sherlocka Holmese.

Dariga, jedna ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva.
Dariga, jedna ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva. | Foto: Reuters

Prvním manželem Darigy Nazarbajevové byl Rachat Alijev, bývalý důstojník kazašské kontrarozvědky. Následně byl ale obviněn z vraždy a únosu, uchýlil se do exilu a tvrdil, že jde o politicky motivovanou kauzu, protože kritizoval svého tchána, prezidenta Nazarbajeva. V roce 2015 ostraha vídeňské vazební věznice našla Alijeva v jeho cele mrtvého a policie případ uzavřela s tím, že spáchal sebevraždu.

Obrovské jmění si zajistila i Alija, nejmladší dcera bývalého kazašského vládce, stojí v čele několika firem podnikajících v energetice, například v nákupu a prodeji zemního plynu. Jejím manželem je Dimaš Dosanov, generální ředitel státního kazašského přepravce ropy KazTransOil. Jejím koníčkem prý je natáčení dokumentárních filmů.

Socha Nursultana Nazarbajeva v metropoli Nur-Sultan, nazvané podle něj.
Socha Nursultana Nazarbajeva v metropoli Nur-Sultan, nazvané podle něj. | Foto: Reuters

K prominentním členům klanu patří také Kajrat Boranbajev, tchán Nazarbajevova vnuka Ajsultána. Ten vlastní licenci na provozování restaurací sítě McDonald's v Kazachstánu a Bělorusku, podle Rádia Svoboda mu patří i několik nemovitostí v Karlových Varech.

Co bude s majetkem a vůbec postavením Nazarbajevovy rodiny dál, není jasné. Současný prezident Kasym-Žomart Tokajev v televizním projevu slíbil, že odstraní křiklavé "sociální nerovnosti".

"Vypadá to, že éra bývalého prezidenta skutečně skončila, jeho lidé jsou nyní odstraňováni z funkcí a Tokajev se stává nejdůležitější politickou osobou v zemi. Je ale otázkou, nakolik lidé z Nazarbajevova klanu dobrovolně pustí otěže moci a byznysu," popsal Azim Malikov, expert na Střední Asii, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Video: Následky brutálních střetů v Kazachstánu

Následky brutálních střetů v Kazachstánu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce července

Bitcoin klesl pod 34 000 dolarů, je nejníže od konce července a 51 procent pod svým dosavadním maximem. Prudce oslabuje i kryptoměna ethereum.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Za schvalování teroristického útoku na internetu dostal muž tříletou podmínku

Pražský městský soud udělil sedmapadesátiletému Zdeňku Salovi za podporu a propagaci terorismu tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. Řidič kamionu v březnu 2019 na internetu vychvaloval pachatele teroristického útoku v Christchurchi na Novém Zélandu, který ve dvou mešitách zastřelil pět desítek lidí. Rozsudek není pravomocný, muž i státní zástupce si ponechali lhůtu na možné odvolání. Sala vinu popírá.

Muž podle obžaloby pod článek o střelbě na Novém Zélandu na webu zvrácený.cz napsal komentář "Dobře on, tak na muslimáče". Dopustil se tak podle státního zástupce trestného činu podpora a propagace terorismu. Žalobce Miloš Klátik ho za to navrhl poslat na pět let do vězení, soudkyně Jarmila Pavlátová však stejně jako většina soudců v podobných případech uložila podmíněný trest.

"Jde o ojedinělé jednání, kdy schvaloval takto odporný čin," prohlásila předsedkyně trestního senátu. U soudu se podle ní neprokázalo, že by Sala patřil do nějaké extremistické organizace nebo že by psal další podobné komentáře. Muž ale podle ní neprojevil žádnou lítost, proto dostal nejvyšší možný podmíněný trest. Sala vinu u hlavního líčení popřel. "Nic takového jsem nenapsal," uvedl. Dodal, že z jeho IP adresy mohl komentář odeslat i někdo jiný. Jeho argument však soud neuznal.

Za podporu a propagaci terorismu přes veřejnou síť hrozí trest pět až 15 let vězení. Soudy však zatím v případě schvalování útoku v Christchurchi ukládaly podmíněné tresty.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Ruské akcie i rubl kvůli sporu Moskvy se Západem o Ukrajinu prudce oslabují

 Ruské akcie od rána výrazně klesají, jejich hlavní index dopoledne odepisoval více než šest procent. Výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Ten se obává, že Rusko se chystá napadnout Ukrajinu, přestože Moskva opakovaně odmítá, že by něco takového plánovala.

Krátce před 11:00 SEČ se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy