Internet pod vodou? Hladina oceánů se zvedá, americké kabely budou brzy zaplaveny, varují vědci

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
23. 7. 2018 14:01
Američtí vědci předpokládají, že do roku 2033 vzroste hladina oceánů až o 30 centimetrů. Pod vodou skončí i některé internetové kabely u pobřeží USA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Podzemní internetové kabely, které křižují pobřeží Spojených států, jsou v ohrožení. V následujících 15 letech skončí pod vodou, varují vědci z univerzity v americkém Wisconsinu. Důvodem je stále se zvedající hladina oceánů.

Vědci zveřejnili svoji studii minulý týden na celosvětovém shromáždění výzkumníků internetu v Montrealu. Podle jejich zjištění vzroste během 15 let hladina oceánu až o 30 centimetrů. Za necelých sto let má být toto číslo ještě šestkrát vyšší.

Internetové kabely jsou v ohrožení především v pobřežních městech jako New York, Seattle, Miami nebo Washington D.C. Do zmíněného roku 2033 by měla voda zaplavit zhruba 6500 kilometrů z jejich délky.

Ačkoliv je většina kabelů voděodolná, nevydržely by být pod vodou natrvalo. A vzhledem k tomu, že kabely spojují Spojené státy se zbytkem světa, jejich zaplavení by mělo dopad na mnohem více zemí.

Výzkumníci se zaplavením kabelů víceméně počítali už předem. Šokovala je ale rychlost, kterou se hladiny oceánu zvedají.

"To nás nejvíce překvapilo. Předtím jsme si mysleli, že máme ještě přibližně 50 let na to, abychom se připravili a naplánovali změny v infrastruktuře. Ale zjistili jsme, že tolik času ve skutečnosti nemáme," řekl britskému deníku The Independent Paul Barford, jeden z autorů studie.

Podle vědců je společně s internetem v největším ohrožení podzemní doprava, a to především na severovýchodním a severozápadním pobřeží Spojených států. Během 15 let budou pravděpodobně necelé 4 tisíce kilometrů sítě metra pod vodou.

Řešení existuje

Experti navrhují několik řešení, která by mohla podzemní kabely zachránit. Doporučují je buď přestěhovat dál od pobřeží, nebo umístit do vyšších nadmořských výšek.

"Potřebujeme zkrátka vylepšit celou infrastrukturu. Ale obávám se, že na to bychom potřebovali mnohem více času," říká Barford.

Dalším východiskem by podle něj bylo, kdyby telekomunikační společnosti přesunuly tok informací do kabelů, které nemají být podle analýzy zaplaveny.

Hurikány nás už varovaly

Stávající síť internetových kabelů existuje ve Spojených státech už přes 25 let. Vědci poukazují, že byla postavena bez ohledu na to, jak by mohlo v budoucnu vypadat klima na Zemi.

"Žijeme ve světě, ve kterém bylo všechno navrženo pro prostředí, které už neexistuje," řekl časopisu National Geographic Rich Sorkin, spoluzakladatel společnosti Jupiter Intelligence, která se zabývá změnou klimatu.

Podle vědců jsou alarmujícím signálem stále ničivější hurikány, které v posledních letech postihly Spojené státy. Před třinácti způsobil hurikán Katrina škody přes 100 milionů dolarů. V loňském roce zasáhl především jih země hurikán Irma, který si vyžádal přes dvě desítky obětí a způsobil rozsáhlé povodně.

Video: Hurikán Irma vloni zpustošil Spojené státy

Jak postupoval hurikán Irma. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy