Internet pod vodou? Hladina oceánů se zvedá, americké kabely budou brzy zaplaveny, varují vědci

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
23. 7. 2018 14:01
Američtí vědci předpokládají, že do roku 2033 vzroste hladina oceánů až o 30 centimetrů. Pod vodou skončí i některé internetové kabely u pobřeží USA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Podzemní internetové kabely, které křižují pobřeží Spojených států, jsou v ohrožení. V následujících 15 letech skončí pod vodou, varují vědci z univerzity v americkém Wisconsinu. Důvodem je stále se zvedající hladina oceánů.

Vědci zveřejnili svoji studii minulý týden na celosvětovém shromáždění výzkumníků internetu v Montrealu. Podle jejich zjištění vzroste během 15 let hladina oceánu až o 30 centimetrů. Za necelých sto let má být toto číslo ještě šestkrát vyšší.

Internetové kabely jsou v ohrožení především v pobřežních městech jako New York, Seattle, Miami nebo Washington D.C. Do zmíněného roku 2033 by měla voda zaplavit zhruba 6500 kilometrů z jejich délky.

Ačkoliv je většina kabelů voděodolná, nevydržely by být pod vodou natrvalo. A vzhledem k tomu, že kabely spojují Spojené státy se zbytkem světa, jejich zaplavení by mělo dopad na mnohem více zemí.

Výzkumníci se zaplavením kabelů víceméně počítali už předem. Šokovala je ale rychlost, kterou se hladiny oceánu zvedají.

"To nás nejvíce překvapilo. Předtím jsme si mysleli, že máme ještě přibližně 50 let na to, abychom se připravili a naplánovali změny v infrastruktuře. Ale zjistili jsme, že tolik času ve skutečnosti nemáme," řekl britskému deníku The Independent Paul Barford, jeden z autorů studie.

Podle vědců je společně s internetem v největším ohrožení podzemní doprava, a to především na severovýchodním a severozápadním pobřeží Spojených států. Během 15 let budou pravděpodobně necelé 4 tisíce kilometrů sítě metra pod vodou.

Řešení existuje

Experti navrhují několik řešení, která by mohla podzemní kabely zachránit. Doporučují je buď přestěhovat dál od pobřeží, nebo umístit do vyšších nadmořských výšek.

"Potřebujeme zkrátka vylepšit celou infrastrukturu. Ale obávám se, že na to bychom potřebovali mnohem více času," říká Barford.

Dalším východiskem by podle něj bylo, kdyby telekomunikační společnosti přesunuly tok informací do kabelů, které nemají být podle analýzy zaplaveny.

Hurikány nás už varovaly

Stávající síť internetových kabelů existuje ve Spojených státech už přes 25 let. Vědci poukazují, že byla postavena bez ohledu na to, jak by mohlo v budoucnu vypadat klima na Zemi.

"Žijeme ve světě, ve kterém bylo všechno navrženo pro prostředí, které už neexistuje," řekl časopisu National Geographic Rich Sorkin, spoluzakladatel společnosti Jupiter Intelligence, která se zabývá změnou klimatu.

Podle vědců jsou alarmujícím signálem stále ničivější hurikány, které v posledních letech postihly Spojené státy. Před třinácti způsobil hurikán Katrina škody přes 100 milionů dolarů. V loňském roce zasáhl především jih země hurikán Irma, který si vyžádal přes dvě desítky obětí a způsobil rozsáhlé povodně.

Video: Hurikán Irma vloni zpustošil Spojené státy

Jak postupoval hurikán Irma. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy