Podpoříme váš brexit, navrhl Mayové šéf labouristů Corbyn. Má ale pět podmínek

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2019 16:47
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem premiérce Therese Mayové podporu brexitové dohody, pokud splní pětici požadavků jeho strany, včetně zřízení trvalé celní unie Británie s Evropskou unií. Britská média poukazují na to, že oproti dřívějším podmínkám labouristů mezi těmi novými není zajištění "totožných výhod" jako při členství v EU.
Lídr labouristů Jeremy Corbyn v britské Dolní sněmovně.
Lídr labouristů Jeremy Corbyn v britské Dolní sněmovně. | Foto: ČTK

Nejednoznačnost labouristického postoje k brexitu ale podle všeho pokračuje, neboť Corbyn údajně své stranické kolegy ujišťuje, že dopis premiérce neznamená zavržení možnosti druhého referenda.

Corbyn chce od Mayové souhlas s "trvalou a všeobecnou" celní unií s EU, která bude zahrnovat území celého Spojeného království. Takové řešení považuje za jediné, které zajistí bezproblémové obchodování a zabrání vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Způsob, jak zabránit hraničnímu režimu, tvoří jádro sporu brexitové dohody.

Corbyn dále žádá příklon k jednotnému unijnímu trhu přes sdílené instituce a závazky, "dynamickou podporu" práv a ochranných mechanismů tak, aby britské standardy přinejmenším držely krok s těmi evropskými, závazek účasti v unijních programech financování projektů týkajících se životního prostředí, vzdělávání a průmyslové regulace a také souhlas s bezpečnostními dohodami například o společných databázích k potírání a prevenci kriminality či o evropském zatykači.

Dosud labouristé podmiňovali podporu pro vládní brexitovou dohodu splněním "šesti zkoušek", které však podle médií byly navrženy tak, aby bylo jejich splnění nemožné. Nyní už Corbyn nepožaduje zachování všech výhod členství v jednotném trhu a bezcelní zóně, což podle politického zpravodaje BBC Iaina Watsona má dávat najevo, že "labouristé to s dohodou myslí vážně".

Watson uvádí, že seznam Corbynových požadavků představuje na jedné straně chytrý politický krok. Jeví se totiž rozumně, jsou v souladu s postojem EU ohledně bližšího budoucího vztahu s Londýnem, a pakliže na ně premiérka Mayová odmítne přistoupit, voliči by z případného chaotického odchodu z EU mohli více vinit ji. Na druhé straně se ale Corbyn nabídkou na kompromis odklání od prosazování nového referenda, které řada jeho poslanců podporuje.

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer následně ujišťoval, že druhý plebiscit je pro vedení labouristů stále ve hře. "(Dopis premiérce) Nevylučuje možnost druhého referenda a Jeremy Corbyn dnes napíše členům (strany), aby je o tom ujistil," řekl BBC.

Není však jasné, zda by labouristé po případném odmítnutí svých požadavků začali ihned naplno prosazovat opakování referenda, což si podle všeho sám Corbyn nepřeje. Jeden ze Starmerových blízkých spolupracovníků Matthew Pennycook ve čtvrtek uvedl, že buď Mayová novou nabídku přijme, nebo labouristé "musí začít podporovat veřejné hlasování". Vzápětí se ale v britských médiích objevily reakce činitelů hlavní opoziční strany, podle kterých Pennycookův výrok nepředstavuje její oficiální pozici.

 

Právě se děje

Další zprávy