Podpora Bloomberga na prezidenta USA roste. V průzkumu je druhý mezi demokraty

ČTK ČTK
18. 2. 2020 15:07
Americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg se díky rostoucí podpoře v průzkumech veřejného mínění kvalifikoval do své první debaty se soupeři o demokratickou nominaci do nadcházejících prezidentských voleb. Ta je plánována na středu večer místního času (ve čtvrtek 3:00 našeho času).
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg | Foto: Reuters

Bloomberg, který vede masivní předvolební kampaň financovanou jen z vlastních prostředků, se zatím nezúčastnil žádného nominačního klání. Do soubojů se plánuje vložit až v březnu na takzvané volební superúterý.

Podle celostátního průzkumu rádia NPR, televize PBS a institutu Marist má Bloomberg mezi demokraty a jim nakloněnými nezávislými voliči devatenáctiprocentní podporu. Umístil se tak na druhém místě za senátorem Berniem Sandersem, který má podporu 31 procent dotazovaných.

List The New York Times v této souvislosti uvedl, že je to pro Bloomberga významný úspěch vzhledem k tomu, že měl ve stejném průzkumu z prosince loňského roku jen čtyřprocentní podporu.

Bloomberg se ve středu poprvé utká tváří v tvář se svými demokratickými rivaly Sandersem, senátorkami Elizabeth Warrenovou a Amy Klobucharovou, bývalým viceprezidentem Joem Bidenem a bývalým starostou města South Bend v Indianě Petem Buttigiegem.

Do v pořadí již deváté debaty se bývalý starosta New Yorku kvalifikoval díky nedávné změně pravidel. Původně bylo pro účast podmínkou, aby kandidát získal finanční podporu od statisíců drobných přispěvatelů, což miliardář nesplňuje. Vedení Demokratické strany však začátkem února tento požadavek zrušilo, což hlasitě kritizovalo především vedení Sandersovy kampaně. K účasti do debaty nyní stačí úspěch v daném počtu průzkumů veřejného mínění či zisk alespoň jednoho delegáta v prvních dvou nominačních kláních v Iowě a New Hampshire. Těch se Bloomberg nezúčastnil.

Miliardář vynechá také nadcházející stranická shromáždění v Nevadě a primární volby v Jižní Karolíně. O podporu voličů se bude ucházet až v úterý 3. března, kdy se bude hlasovat ve 14 státech naráz a bude se rozdělovat více než třetina všech delegátů na letní nominační sjezd.

Bloombergovi v posledních týdnech raketově roste podpora především díky jeho kampani, která nákladností vysoce překračuje možnosti všech ostatních kandidátů. Miliardář utratil na televizní spoty a internetovou reklamu od listopadu přes 250 milionů dolarů (asi 5,7 miliardy korun). Podle odhadu televize NBC denně vynaloží průměrně milion dolarů (téměř 23 milionů korun) jen za reklamy na Facebooku.

Někteří kandidáti, především Sanders a Warrenová, kteří patří k levicovějšímu křídlu Demokratické strany, kritizují Bloombergovu kampaň jako snahu miliardáře o koupi prezidentského mandátu. Bloomberg ale tvrdí, že díky vlastnímu financování je jako jediný kandidát skutečně nezávislý.

Bloomberg bude v debatě zřejmě čelit mimo jiné dotazům ohledně podpory policejní praktiky z doby, kdy byl starostou New Yorku. Ta byla podle mnohých diskriminační vůči některým menšinám, za což se Bloomberg již v minulosti omluvil. Kontroverze vzbuzuje i řada obvinění ze sexuálního obtěžování z jeho tiskové agentury Bloomberg. Miliardář se podle listu The Washington Post dostal kvůli svým nemístným poznámkám do několika právních sporů s tehdejšími zaměstnankyněmi a byl známý svými necudnými vtípky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy