Podnikatelé z Trumpovy ukrajinské kauzy byli zatčeni, soud řeší financování kampaně

ČTK ČTK
10. 10. 2019 17:29
Původem ukrajinští podnikatelé Lev Parnas a Ihor Fruman, kteří figurují v ukrajinské kauze amerického prezidenta Donalda Trumpa, byli zatčeni. Dvojice je spojována s Trumpovým osobním právníkem Rudym Giulianim. Zadržení podnikatelé jsou podezřelí z porušení pravidel financování předvolební kampaně, uvedl ve čtvrtek v obvinění newyorský federální soud.
Trumpův právník Rudy Giuliani na kávě s podnikatelem Parnasem.
Trumpův právník Rudy Giuliani na kávě s podnikatelem Parnasem. | Foto: Reuters

Dvojice byla zatčena kvůli porušení zákonů o financování kampaní a má se ještě během dne objevit před federálním soudem ve státě Virginie, informoval deník The Wall Street Journal. Giuliani a právník obou mužů John Dowd zatím informace nekomentovali.

Podle agentury AP byli oba podnikatelé působící na Floridě zatčeni v souvislosti s finančním darem ve výši 325000 dolarů (přes 7,3 milionu korun), který byl loni poukázán politickému akčnímu výboru (PAC) America First Action, jenž shromažďoval finanční prostředky na Trumpovu kampaň. Podle newyorského soudu nezákonně přispívali prostřednictvím nastrčených dárců.

Podle agentury AP byli Parnas a Fruman zatčeni kvůli obviněním ze spiknutí, falešných údajů poskytnutých federální volební komisi či falšování záznamů.

Parnas a Fruman měli tento týden vypovídat v Kongresu v ukrajinské kauze týkající se pokusů Trumpa získat v Kyjevě kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena. Slyšení ale odmítli. Trump kvůli této kauze čelí proceduře ústavní žaloby, v jejímž důsledku může přijít i o funkci hlavy státu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy