Podnikatelé z Trumpovy ukrajinské kauzy byli zatčeni, soud řeší financování kampaně

ČTK ČTK
10. 10. 2019 17:29
Původem ukrajinští podnikatelé Lev Parnas a Ihor Fruman, kteří figurují v ukrajinské kauze amerického prezidenta Donalda Trumpa, byli zatčeni. Dvojice je spojována s Trumpovým osobním právníkem Rudym Giulianim. Zadržení podnikatelé jsou podezřelí z porušení pravidel financování předvolební kampaně, uvedl ve čtvrtek v obvinění newyorský federální soud.
Trumpův právník Rudy Giuliani na kávě s podnikatelem Parnasem.
Trumpův právník Rudy Giuliani na kávě s podnikatelem Parnasem. | Foto: Reuters

Dvojice byla zatčena kvůli porušení zákonů o financování kampaní a má se ještě během dne objevit před federálním soudem ve státě Virginie, informoval deník The Wall Street Journal. Giuliani a právník obou mužů John Dowd zatím informace nekomentovali.

Podle agentury AP byli oba podnikatelé působící na Floridě zatčeni v souvislosti s finančním darem ve výši 325000 dolarů (přes 7,3 milionu korun), který byl loni poukázán politickému akčnímu výboru (PAC) America First Action, jenž shromažďoval finanční prostředky na Trumpovu kampaň. Podle newyorského soudu nezákonně přispívali prostřednictvím nastrčených dárců.

Podle agentury AP byli Parnas a Fruman zatčeni kvůli obviněním ze spiknutí, falešných údajů poskytnutých federální volební komisi či falšování záznamů.

Parnas a Fruman měli tento týden vypovídat v Kongresu v ukrajinské kauze týkající se pokusů Trumpa získat v Kyjevě kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena. Slyšení ale odmítli. Trump kvůli této kauze čelí proceduře ústavní žaloby, v jejímž důsledku může přijít i o funkci hlavy státu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy