Novináře Kuciaka sledoval pro slovenského podnikatele Kočnera exšéf kontrarozvědky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2018 18:48
Policii to přiznal sám Peter Tóth, kterého si Kočner na sledování hned několika slovenských novinářů najal.
Ján Kuciak psal o kauzách Mariana Kočnera. Kvůli výhrůžkám na něj loni na podzim podal trestní oznámení.
Ján Kuciak psal o kauzách Mariana Kočnera. Kvůli výhrůžkám na něj loni na podzim podal trestní oznámení. | Foto: František Grossmann

Bratislava - Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si před více než rokem najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně reportéra Jána Kuciaka, který byl letos v únoru spolu s přítelkyní zavražděn.

Informoval o tom slovenský list Denník N, podle kterého to Tóth potvrdil při výslechu na policii. Tóth ale tyto informace v pondělí popřel. Z dřívějších nepotvrzených zpráv médií vyplývá, že vraždu Kuciaka si objednal právě Kočner, jenž podle dostupných informací v případu dosud obviněn nebyl.

Podle listu Tóth na policii vypověděl, že pro Kočnera za odměnu sledoval nejen Kuciaka, ale i Kuciakova kolegu z portálu Aktuality.sk, jakož i reportéry listu Denník N, Sme, dále šéfredaktora jednoho časopisu a další nejmenované novináře. Tóth se prý sám přihlásil na policii po zadržení čtyř osob, které policie na konci září obvinila v případu Kuciakovy vraždy.

Ze sledování novinářů Tóth podle Denníku N vyhotovoval fotografie a videa. Policistům prý řekl, že o novinářích nezjistil nic skandálního a že objednávku zadal Kočner z důvodu přípravy diskreditační kampaně o reportérech. Tóth také vypověděl o údajně blízkém vztahu Kočnera s jednou osobou ze zmiňované čtveřice obviněných v případu Kuciakovy vraždy, která je podezřelá jako zprostředkující objednavatelka zločinu.

Kuciak ale i další slovenská média v minulosti opakovaně psala o Kočnerových podezřelých obchodních transakcích. Marian Kočner je od června ve vazbě kvůli případu, ve kterém ho policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Podezřelý je i z daňových deliktů.

Policie minulý týden také provedla razie v nemovitostech, které Kočner vlastní. Podle nepotvrzených informací slovenských médií si právě Kočner mohl objednat vraždu Jána Kuciaka.

Slovenská policie v září v případu vraždy Kuciaka obvinila čtyři osoby, z nichž jedna podle dřívějších informací slovenských médií označila jako objednavatele vraždy právě Kočnera. Policie ani prokuratura tuto informaci dosud nepotvrdily.

Kuciak v minulosti opakovaně psal o Kočnerových podezřelých obchodních transakcích. Ten novináři loni v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat, a že když na ně najde nějakou "špínu", tak ji zveřejní. Mladý novinář proto podal na Kočnera trestní oznámení, které ale policie tehdy odložila s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy