Podněstří: Kritika "hospodářské blokády"

rst, ČTK
8. 3. 2006 8:18
Kišiněv - Převážně ruskojazyčné Podněstří, které je formálně součástí Moldavska, dnes oznámilo, že přerušuje jednání s Kišiněvem o řešení situace v tomto regionu.

Rozhodnutí Tiraspolu je reakcí na to, že Ukrajina na základě dohody s Kišiněvem požaduje pro export výrobků z Podněstří přes své území i razítko moldavských celních orgánů, uvedla agentura ITAR-TASS.

Hospodářský potenciál

Na realizaci celních opatření se dohodli koncem minulého týdne prezidenti Moldavska a Ukrajiny Vladimir Voronin a Viktor Juščenko.

"Hospodářský potenciál Podněstří musí být využívám v souladu s platnými moldavskými zákony," řekl novinářům Voronin.

Znamená to, že Tiraspol může vyvážet z Podněstří přes Ukrajinu cokoliv jen poté, co k tomu získá souhlas Moldavska, jehož je region součástí.

Ukrajina sice ani dosud samostatnost Podněstří neuznávala, ale vývoz a dovoz zboží přes své území z regionu a do něj tolerovala.

Foto: Tomáš Daněk

Blokáda

Požadavek, aby podněsterské zboží mělo razítka od moldavských celníků, vedl k praktické blokádě regionu, který nemá hranice s žádným jiným státem.

Rusko podobně jako Tiraspol označilo zavedení celních kontrol za hospodářskou blokádu a politický krok a vyzvalo Kišiněv i Kyjev, aby opatření odvolaly.

Komisař Evropské unie Javier Solana a mise OBSE v Kišiněvu naopak označily opatření za korektní a správné.

Zejména Rusy a Ukrajinci obývané Podnestří, které je součástí Moldavska, vyhlásilo v roce 1992 po krvavém vojenském konfliktu samostatnost na Kišiněvu.

Tuto samostatnost sice dosud nikdo neuznal, ale Rusko, které má vojenskou základnu v Podněstří, region politicky i materiálně podporuje.

 

Právě se děje

Další zprávy