Podněstří: Kritika "hospodářské blokády"

rst, ČTK
8. 3. 2006 8:18
Kišiněv - Převážně ruskojazyčné Podněstří, které je formálně součástí Moldavska, dnes oznámilo, že přerušuje jednání s Kišiněvem o řešení situace v tomto regionu.

Rozhodnutí Tiraspolu je reakcí na to, že Ukrajina na základě dohody s Kišiněvem požaduje pro export výrobků z Podněstří přes své území i razítko moldavských celních orgánů, uvedla agentura ITAR-TASS.

Hospodářský potenciál

Na realizaci celních opatření se dohodli koncem minulého týdne prezidenti Moldavska a Ukrajiny Vladimir Voronin a Viktor Juščenko.

"Hospodářský potenciál Podněstří musí být využívám v souladu s platnými moldavskými zákony," řekl novinářům Voronin.

Znamená to, že Tiraspol může vyvážet z Podněstří přes Ukrajinu cokoliv jen poté, co k tomu získá souhlas Moldavska, jehož je region součástí.

Ukrajina sice ani dosud samostatnost Podněstří neuznávala, ale vývoz a dovoz zboží přes své území z regionu a do něj tolerovala.

Foto: Tomáš Daněk

Blokáda

Požadavek, aby podněsterské zboží mělo razítka od moldavských celníků, vedl k praktické blokádě regionu, který nemá hranice s žádným jiným státem.

Rusko podobně jako Tiraspol označilo zavedení celních kontrol za hospodářskou blokádu a politický krok a vyzvalo Kišiněv i Kyjev, aby opatření odvolaly.

Komisař Evropské unie Javier Solana a mise OBSE v Kišiněvu naopak označily opatření za korektní a správné.

Zejména Rusy a Ukrajinci obývané Podnestří, které je součástí Moldavska, vyhlásilo v roce 1992 po krvavém vojenském konfliktu samostatnost na Kišiněvu.

Tuto samostatnost sice dosud nikdo neuznal, ale Rusko, které má vojenskou základnu v Podněstří, region politicky i materiálně podporuje.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal novým vládcem Kuvajtu

Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah ve středu složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co v úterý ve věku 91 let zemřel dosavadní emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, informovala agentura AP. Dynastie Sabahů zemi vládne od roku 1756.

Třiaosmdesátiletý Navaf Ahmad Džábir Sabah část pravomocí převzal už letos v červenci, kdy byl Sabah Ahmad Džábir Sabah hospitalizován ve Spojených státech kvůli blíže neurčeným zdravotním problémům a podstoupil operaci. V minulosti nový kuvajtský vládce zastával řadu vysokých funkcí, včetně postu ministra obrany. Se zesnulým emírem měli společného otce, ale jinou matku.

Tělo zesnulého emíra má být přepraveno do Kuvajtu, kde se bude konat pohřeb. Pohřeb vládce by obvykle přitáhl desítky tisíc truchlících Kuvajťanů a zúčastnily by se ho desítky vysokých zahraničních činitelů a hodnostářů. Ale kvůli pandemii covidu-19 se pohřeb odehraje jen v soukromí za účasti příbuzných, uvedla kuvajtská státní agentura KUNA.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Další hromadný úhyn ryb. V nádrži na Mostecku se zřejmě propadlo dno

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

"Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie," uvedl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy