Podněstří: Kritika "hospodářské blokády"

rst, ČTK
8. 3. 2006 8:18
Kišiněv - Převážně ruskojazyčné Podněstří, které je formálně součástí Moldavska, dnes oznámilo, že přerušuje jednání s Kišiněvem o řešení situace v tomto regionu.

Rozhodnutí Tiraspolu je reakcí na to, že Ukrajina na základě dohody s Kišiněvem požaduje pro export výrobků z Podněstří přes své území i razítko moldavských celních orgánů, uvedla agentura ITAR-TASS.

Hospodářský potenciál

Na realizaci celních opatření se dohodli koncem minulého týdne prezidenti Moldavska a Ukrajiny Vladimir Voronin a Viktor Juščenko.

"Hospodářský potenciál Podněstří musí být využívám v souladu s platnými moldavskými zákony," řekl novinářům Voronin.

Znamená to, že Tiraspol může vyvážet z Podněstří přes Ukrajinu cokoliv jen poté, co k tomu získá souhlas Moldavska, jehož je region součástí.

Ukrajina sice ani dosud samostatnost Podněstří neuznávala, ale vývoz a dovoz zboží přes své území z regionu a do něj tolerovala.

Foto: Tomáš Daněk

Blokáda

Požadavek, aby podněsterské zboží mělo razítka od moldavských celníků, vedl k praktické blokádě regionu, který nemá hranice s žádným jiným státem.

Rusko podobně jako Tiraspol označilo zavedení celních kontrol za hospodářskou blokádu a politický krok a vyzvalo Kišiněv i Kyjev, aby opatření odvolaly.

Komisař Evropské unie Javier Solana a mise OBSE v Kišiněvu naopak označily opatření za korektní a správné.

Zejména Rusy a Ukrajinci obývané Podnestří, které je součástí Moldavska, vyhlásilo v roce 1992 po krvavém vojenském konfliktu samostatnost na Kišiněvu.

Tuto samostatnost sice dosud nikdo neuznal, ale Rusko, které má vojenskou základnu v Podněstří, region politicky i materiálně podporuje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy