Vyšetřovatel Mueller nemá důkazy o trestném činu Trumpova týmu. Prezident USA jásá

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 3. 2019 23:53
Podle zvláštního vyšetřovatele Robert Muellera nespáchali americký prezident Trump a jeho tým během volební kampaně v roce 2016 trestný čin a neexistují důkazy pro jejich vědomou spolupráci s Rusy v tomto období. Uvádí to Muellerova závěrečná zpráva, z níž v neděli krátce citoval americký ministr spravedlnosti William Barr v dopise právním výborům Kongresu. Donald Trump označil konec vyšetřování za své úplné očištění.
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. | Foto: Reuters

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera nedospěl podle amerického ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Williama Barra k závěru, že Trumpův volební tým a jeho poradci koordinovali svou činnost s Ruskem a důkazy nestačí k rozhodnutí o tom, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.

Americký ministr spravedlnosti William Barr.
Americký ministr spravedlnosti William Barr. | Foto: Reuters

Samotné rozhodnutí o této věci nechal zvláštní vyšetřovatel na ministerstvu spravedlnosti, dodal Barr v oficiálním dopise právním výborům amerického Kongresu."Tato zpráva nekonstatuje, že prezident spáchal zločin, ale také ho neospravedlňuje," uvedl podle agentury Reuters ve svém komentáři William Barr, který má plné znění vyšetřovatelovy zprávy k dispozici.

Donald Trump okomentoval konec vyšetřování na twitteru jako své úplné očištění. "Žádné ovlivňování. Žádné obstrukce spravedlnosti. Úplné a totální zproštění viny. Udržme Ameriku velkou!" jásal v neděli americký prezident ve svém tweetu.

Prezidentův právník Rudy Giuliani označil pro agenturu Reuters závěr Muellerovy zprávy za "lepší než očekával". "Jsem velmi, velmi šťastný za prezidenta," dodal bývalý Trumpův advokát John Dowd, který prezidentovi pomáhal v celé kauze. "Byly to hrozné dva roky, podle mě naprosto neopodstatněné (obvinění)," dodal Dowd. 

Méně spokojený byl naopak demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler, který řekl, že chce, aby Barr brzy o závěrech Muellerova vyšetřování vypovídal před výborem.

"Ve světle velmi znepokojujících nesrovnalostí a konečného rozhodování na ministerstvu spravedlnosti po vydání Muellerovy zprávy, v níž prezidenta nezprostil obvinění, budeme chtít, aby v brzké budoucnosti Barr vypovídal před sněmovním právním výborem," uvedl Nadler s tím, že podle Barra Trump vlastně mohl bránit výkonu spravedlnosti; jen není dostatek důkazů, že tak činil cíleně, aby byl obžalován.

Demokratická šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a demokratický senátor Chuck Schumer ve společném prohlášení v neděli požádali o zveřejnění celé Muellerovy zprávy, což zdůvodnili nejasnostmi ohledně toho, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.

Dva roky práce

Robert Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016.

V rámci vyšetřování vydal 2800 obsílek a 500 příkazů k domovním prohlídkám. Zaměstnal 19 právníků a 40 agentů FBI, analytiky, účetní a další experty. Jeho tým vyslechl přibližně 500 svědků. V důsledku jeho práce bylo odsouzeno, obžalováno či obviněno 34 osob a tři organizace.

Dopis ministra spravedlnosti Barra americkému Kongresu.
Dopis ministra spravedlnosti Barra americkému Kongresu. | Foto: Reuters

Nyní Muellerův tým svou práci ukončil a zvláštní vyšetřovatel předal v pátek večer závěry generálnímu prokurátorovi a ministru spravedlnosti Williamu Barrovi, který o nich v neděli stručně informoval Kongres. 

Barr už dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se tak nemusel k širší veřejnosti vůbec dostat.

Napojení na Rusko

Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 opakovaně odmítli. Kritici prezidenta ale dále poukazují na podivné kontakty Trumpova týmu během volební kampaně v USA v roce 2016 s lidmi, napojenými na Rusko.

Například na newyorskou schůzku Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou v červnu 2016, od které chtěl neúspěšně získat informace o otcově demokratické soupeřce Hillary Clintonové. Trump tvrdí, že o synově schůzce předem nevěděl. Podle jeho bývalého právníka Michaela Cohena je ale nemyslitelné, že by Donald mladší uspořádal takto významné jednání bez otcova vědomí.

Ve svém vystoupení v americkém Kongresu v únoru také Cohen dodal, že Trump věděl předem o zveřejnění e-mailové korespondence představitelů Demokratické strany na serveru WikiLeaks, která měla ve volbách poškodit jeho protikandidátku Hillary Clintonovou. Trump ale už dříve takovéto obvinění označil za nepravdivé.

Jeho někdejšího právníka Michaela Cohena mezitím soud poslal na tři roky do vězení za porušení pravidel pro financování volební kampaně, do vězení má nastoupit v květnu.

VIDEO: Demokraté chtějí Trumpa dostat z Bílého domu za každou cenu, tvrdí Anýž. 

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy