Trumpův bezpečnostní poradce: KLDR porušila rezoluce OSN, když odpálila několik raket

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2019 11:17
Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v sobotu prohlásil, že Severní Korea svými nedávnými raketovými testy "nepochybně" porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Bolton se tak vyjádřil v japonské metropoli Tokiu krátce před zahájením čtyřdenní návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Japonsku.
John Bolton.
John Bolton. | Foto: Reuters

Bolton vyzval severokorejského vůdce Kim Čong-una Bolton, aby se vrátil k rozhovorům o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Trump v sobotu dorazil do Tokia a zahajuje čtyřdenní návštěvu Japonska, s japonským premiérem Šinzóem Abem se sejde v pondělí. Předpokládá se, že jednání se budou týkat mimo jiné severokorejských zbrojních testů, Číny a vzájemných obchodních vztahů USA a Japonska.

Jako první zahraniční vrcholný představitel se Trump setká také s novým císařem Naruhitem, který na trůn nastoupil po abdikaci svého otce Akihita. O víkendu čeká Trumpa převážně společenský program, s Abem si zahraje golf a zhlédne také utkání v sumó.

Severní Korea tento měsíc provedla několik zkušebních odpalů raket krátkého doletu, které jsou podle expertů pravděpodobně součástí nového severokorejského zbrojního systému.

"Rezoluce OSN zakazují odpaly jakýchkoli balistických raket," podotkl na sobotní tiskové konferenci v Tokiu Bolton. Je to vůbec poprvé, co některý z vysokých amerických činitelů označil nové severokorejské raketové testy za porušení rezolucí OSN, napsala agentura Reuters.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kima s Trumpem. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné.

Bolton je otevřený dalším jednáním

Bolton v pátek prohlásil, že Washington je nadále otevřený jednáním s Kimovým režimem, svůj postoj od posledního summitu ale nezměnil.

Bolton také řekl, že Trump a japonský premiér Šinzó Abe budou jednat o tom, že je "třeba zajistit dodržování rezolucí Rady bezpečnosti OSN". K dalším tématům jejich pondělních rozhovorů má patřit Írán, Čína, obchod a bilaterální bezpečnostní spolupráce.

Den před zahájením Trumpovy návštěvy sdělil zástupce Severní Koreje, že rozhovory s USA nemohou být obnoveny, dokud USA neustoupí podle Pchjongjangu od svých jednostranných požadavků týkajících se denuklearizace. Severokorejská státní tisková agentura KCNA citovala mluvčího KLDR, který obvinil USA, že záměrně způsobily neúspěch únorového setkání Trumpa s Kimem tím, že vznesly jednostranné a nereálné požadavky. KLDR rovněž důrazně protestovala proti tomu, že USA zadržely severokorejskou loď zapojenou do obchodu s uhlím. KLDR požaduje okamžité vrácení plavidla.

Washington krach únorových jednání zdůvodňuje tím, že KLDR na nich požadovala zmírnění sankcí a nabízela jen částečné ústupky v oblasti svých jaderných kapacit.

KLDR na nás nereaguje

Bolton v sobotu výroky znějící z KLDR zamítl. "Pohlížím na většinu toho, co říkají, skepticky. Zabavení severokorejské lodě podle něj bylo oprávněné a je čas jednat o navrácení americké výzvědné lodě Pueblo, kterou Severokorejci zajali v roce 1968 a dodnes ji zadržují. Posádka se vrátila domů po 11měsíčním zajetí.

Bolton také řekl, že USA o "Severní Koreji moc neslyšely od hanojského summitu". Americký zvláštní vyslanec pro KLDR Stephen Biegun podle Boltona chce se severokorejskými partnery jednat, ale KLDR nereaguje. Biegun je prý "připraven kdykoli nasednout do letadla a odletět kamkoli".

Jednat s Kimem je připraven také Abe, který podle agentury AP ustoupil od svých předchozích podmínek. Předtím řekl, že před schůzkou musí KLDR učinit konkrétní kroky k denuklearizaci a vyřešit dlouhodobý spor kolem Japonců unesených Severní Koreou.

Video: Trump pochválil maďarského premiéra Orbána a jeho protiimigrační politiku

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy