Šéf WHO: V Číně jsme měli problém dostat se k datům, budou potřeba další studie

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2021 20:08
Tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k původním datům, uvedl generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Potřebné jsou podle něho další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Agentura DPA připomněla, že mise byla politicky velmi citlivá. Čína podle ní dělá vše pro to, aby kvůli pandemii covidu-19, která si ve světě vyžádala skoro 2,8 milionu životů, nebyla pranýřovaná. 

"Co se WHO týče, zůstávají všechny hypotézy ve hře," řekl Tedros. "Původ viru jsme ještě neobjevili," připustil.

Vědecký tým sice dospěl k závěru, že nejméně pravděpodobnou hypotézou je to, že virus unikl z laboratoře, podle WHO ovšem tato záležitost vyžaduje další vyšetřování. 

Skupina, v níž bylo 17 zahraničních a 17 čínských odborníků, se domnívá, že nový typ koronaviru se mohl na člověka rozšířit od netopýrů, případně od luskounů. "Ale žádný z virů, který byl doposud identifikován u těchto savců, není natolik podobný viru Sars-CoV-2, že připadá v úvahu jako jeho přímý předchůdce," řekl Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl.

Vědci se proto domnívají, že virus se na člověka mohl přenést přes mezihostitele, toho se jim ale dosud identifikovat nepodařilo. Mohli by jimi být třeba norci, luskouni, psíci mývalovití nebo kočky domácí.

Zda se virus rozšířil z tržiště v čínském Wu-chanu, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata, není podle expertů jasné. Existují i případy nakažených, kteří s tímto místem neměli nic společného. Výsledky mise tedy ukazují, že "tržiště ve Wu-chanu nebylo původním zdrojem nákazy".

Peter Ben Embarek, který misi WHO do Číny vedl, řekl, že je "naprosto možné", že už v říjnu nebo listopadu 2019 se okolo čínského města Wu-chan objevovaly případy onemocnění covid-19. Potenciálně to mohlo vést k tomu, že infekce se do zahraničí rozšířila rychleji, než bylo doposud zdokumentováno.

Mezinárodní mise expertů byla v Číně v lednu a únoru, celkem trvala čtyři týdny. 

Agentura Reuters napsala, že kvůli tomu, že poznatky o původů viru zůstávají neúplné, neopadne ani napětí ohledně toho, jak současná pandemie začala. Rovněž nezmizí otázky, zda se Čína snažila pomoci původ nákazy vysvětlit, nebo naopak chtěla takové úsilí mařit. Čtrnáct zemí dalo podle Reuters najevo znepokojení nad tím, že zpráva WHO o původu covidu-19 přichází se zpožděním a chybí v ní přístup ke kompletním datům. Jde o Austrálii, Kanadu, Česko, Dánsko, pobaltské republiky, Izrael, Koreu nebo Japonsko.

Embarek uvedl, že jeho tým mezinárodní tlak nejen ze strany Číny pociťoval, ale prý se nikdo nesnažil donutit ho odstranit cokoli ze závěrečné zprávy.

Virus SARS-CoV-2 byl poprvé zaznamenán v prosinci 2019 ve Wu-chanu a od té doby se rozšířil téměř do celého světa. Podle názoru některých expertů se přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Zpráva připomíná, že se však koronavirus mohl nepozorovaně šířit ještě dříve, než byl na trhu odhalen. Čínská vláda zpochybňuje, že by virus pocházel z wuchanského tržiště, a tvrdí, že mohl být zavlečen ze zahraničí, například s dodávkou mořských plodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy