Mluvčí ruské diplomacie: Praha ještě neodpověděla. Moskva chce termín konzultací

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2020 21:22
Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu dvoustranných konzultací o vzájemných vztazích, včetně situace okolo památníku sovětského maršála Ivana Koněva. Prohlásila to mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Česká diplomacie přitom dříve uvedla, že konzultace navrhla Moskvě již na počátku května. Odmítá také, že by odstranění sochy představovalo porušení česko-ruské smlouvy.
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí | Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí Zacharovová před novináři uvedla, že partneři v Praze sice vyslyšeli signál z Moskvy, "ale oficiální odpověď české strany ohledně termínů konzultací jsme dosud nedostali". Partnery vyzvala k jednáním, "pokud v Praze trvá ochota napravit nezdravou situaci v dvoustranných záležitostech, vytvořenou českou stranou".

Ke Koněvově soše, kterou počátkem dubna nechalo odstranit vedení Prahy 6, mluvčí poznamenala, že podle dohody o vztazích a spolupráci z roku 1993 má česká strana závazek zajistit zachování, péči a přístup k válečným památníkům. Vzniklou situaci pokládá Rusko za porušení těchto ustanovení. Socha podle mluvčí desítky let figurovala v soupisu válečných památníků českého ministerstva obrany, což nyní česká strana popírá.

Agentura TASS připomněla, že odstranění Koněvovy sochy z Prahy vyšetřuje ruská kriminální ústředna podle paragrafu o veřejném zneuctění symbolů ruské vojenské slávy.

Trestní stíhání některých pražských politiků tehdy odmítlo české ministerstvo zahraničí jako nepřípustné.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý pátek prohlásil, že Koněvův památník v Praze bude nutné na základě závazků z česko-ruské smlouvy obnovit. Jako "dětinské" odmítl české vysvětlování, že o odstranění sochy se rozhodlo na místní úrovni.

Prohlášení ruských představitelů podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. Česko nedávno požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o Koněvovu sochu. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že její odstranění z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu pomníku do Ruska.

Prohlášení ruských představitelů, která znevažují české ústavní činitele a volené zástupce, podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. "Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat," uvedl v reakci na Lavrovovy výroky tiskový odbor resortu. "Navzdory současné situaci i nadále máme zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací," uvedlo ministerstvo.

Ruské protesty nedávno vyvolalo i zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

 

Právě se děje

Další zprávy