V Íránu uspěli stoupenci revolučních gard. Umírněné politiky oslabila krize s USA

Reuters Reuters
Aktualizováno 22. 2. 2020 12:55
V pátečních parlamentních volbách v Íránu byli úspěšní kandidáti spojení s revolučními gardami. S odvoláním na ministerstvo vnitra to uvedla agentura Reuters. Lidé spříznění s gardami podle jejích zdrojů vedou v Teheránu. Kandidáti, kteří byli na seznamech konzervativních stran, získali podle neúplných výsledků ve městech i vesnicích v celé zemi zatím 83 parlamentních křesel.
Sčítání hlasů v parlamentních volbách v Íránu.
Sčítání hlasů v parlamentních volbách v Íránu. | Foto: Reuters

Íránci vybírali složení parlamentu, který má 290 členů. Oficiální výsledky mají být známy do tří dnů, ale podle íránských médií by mohly být ve velkých městech oznámeny už v neděli. Íránská agentura Fars uvedla, že v Teheránu získali konzervativci 30 křesel a že v hlavním městě volilo 1,9 milionu lidí.

Zatím nejsou údaje o celostátní účasti, která měla potvrdit ochotu Íránců volit stoupence režimu, protože právě ti zůstali na listinách po předběžném vyřazovacím procesu. Hlas mělo právo odevzdat 58 milionů občanů.

Ačkoli videozáběry z mnoha místností svědčí spíš o malém zájmu voličů, íránská státní televize tvrdí, že lidé přišli v hojném počtu. Vysílala záběry voličů z teheránských volebních místností krátce po jejich otevření. Mezi lidmi bylo mnoho mladých mužů, kteří tvrdili, že volit je jejich povinnost.

Jak napsala agentura Reuters, vítězství konzervativců oslabí umírněnější, pragmatické politiky, jimž uškodila krize ve vztazích mezi Íránem a Spojenými státy. Washington předloni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce.

 

Právě se děje

Další zprávy