Vědci objevili v Číně nový druh dinosaura. Měl podivná křídla a vypadal jako netopýr

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 5. 2019 16:30
Když vědci z Čínské akademie věd před dvěma lety zkoumali fosilii v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny, mysleli si, že našli zkamenělinu ptáka. Postupně ale zjistili, že se živočich podobá spíš dinosaurům a netopýrům.
Nově objevený dinosaurus Ambopteryx longibrachium.
Nově objevený dinosaurus Ambopteryx longibrachium. | Foto: Reuters

Archeologové na zkamenělině našli zápěstní kůstky a měkkou tkáň pokrývající trup a končetiny. Živočich měl křídla pokrytá tenkou kůží, připomínající taková, jaká měli před 230 miliony lety ptakoještěři nebo jaká mají posledních 50 milionů let netopýři, uvedla agentura Reuters.

To, že jde o nový druh dinosaura, naznačilo stáří fosilie. Sahá do období pozdní jury, tedy do doby před 163 miliony lety. Dinosaura vědci pojmenovali ambopteryx longibrachium, měří 32 centimetrů a vážil více než 300 gramů.

Fosilii vědci nalezli v zachovalém stavu, nechybělo opeření či obsah žaludku, měla i křídla z měkkých tkání. 

Membránovitá křídla dinosaurovi podle vědkyně Ťing-maj O’Connorové umožnila pohybovat se v korunách stromů. Sama by nově objeveného dinosaura popsala jako živočicha podobného veverce nebo netopýrovi. "Pravděpodobně šplhal ve stromech - jako malá, podivně vypadající dinosauří veverka," popsala O’Connorová časopisu National Geographic.

Slepá vývojová větev

Min Wang z Čínské akademie věd, který se na objevu nového druhu dinosaura podílel, uvedl, že dosud vědci věřili, že jedině opeřená křídla hrála roli v evoluci ptáků.

Díky holým křídlům ambopteryxe se však nyní autoři studie domnívají, že dinosauři s membránovitými křídly tvořili pozoruhodnou slepou vývojovou větev v evoluci ptáků. 

"Tyto nové nálezy ukazují, že membránová křídla se vyvinula u některých dinosaurů příbuzných s ptáky. Každopádně objem a množství experimentů vztahujících se k létání je větší, než jsme si v době přechodu z dinosaurů na ptáky představovali," uvedl Wang.

Video: Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let

Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy