Podivná vražda u české hranice: žena beze stopy zmizela, rozuzlení přišlo po 8 letech

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2020 15:25
Ráno 26. května 2012 si šla šestadvacetiletá Němka Maria Baumerová jako obvykle zaběhat. Tento den měl být pro ni výjimečný. Se svým snoubencem chtěli členům rodiny a přátelům rozeslat oznámení o plánované svatbě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Pár žil v bavorské vesnici Muschenried, vzdálené deset kilometrů od české hranice. Nejbližším městem na české straně jsou Domažlice.

Žena se ale z ranního běhu nevrátila, beze stopy zmizela. Mobil i zásnubní prsten nechala doma. Policie po ní pátrala bezvýsledně, výslechy svědků nepomohly. Snoubenec Baumerové vystoupil v listopadu 2012 v pořadu veřejnoprávní televizi ZDF, věnovaném neobjasněným kauzám nazvaným Aktenzeichen XY Ungelöst. Muž ve vysílání propukl v pláč, vedle něj seděla v tu chvíli sestra zmizelé ženy.

Uplynulo osm let a tento týden oznámila bavorská prokuratura, že vznáší obžalobu z vraždy právě nad ženiným snoubencem, dnes pětatřicetiletým Christianem F.

V Německu je případ mediálně velmi sledovaný, neobjasněných vražd je v zemi málo. Podle deníku Mittelbayerische Zeitung vyšetřovatelům pomohl technický pokrok, který kriminalistika během několika let učinila.

Novou metodou dokázali určit, že zavražděné někdo podal sedativum Tavor. Použili k tomu její vlasy. Obžalovaný Christian F. k němu měl jako pečovatel v nemocnici v Řeznu přístup. Loni v prosinci jej policie zatkla a čeká jej soud.

Není to přitom poprvé, co je s vraždou spojován. Policie dlouho neměla v ruce absolutně nic, ale 8. září 2013 dva houbaři objevili rozkládající se tělo v lese u Řezna. Pitva prokázala, že jde o pozůstatky Marie Baumerové. Snoubence kriminalisté zatkli jako podezřelého, ale chyběly důkazy. Vyšetřovatelé nenašli žádné otisky, žádné DNA, nic.

"Není prokázané, zda žena byla vůbec zavražděna. Okolnosti její smrti jsou nejasné," napsal tehdy advokát Michail Haizmann ve stížnosti, která vedla k propuštění Christiana F.

Právník rovněž tvrdil, že chybí motiv. Pár podle něj žil v harmonickém vztahu a chystala se svatba. Deník Bild mnohem později s poukazem na své policejní zdroje napsal, že vztah možná tak idylický nebyl. Christian F. v roce 2011 uspal svoji bývalou spolužačku, sexuálně ji zneužíval a nahrával si to na mobil. Policisté měli rovněž vážné podezření, že měl v laptopu uložené fotografie nahých nezletilých dívek a že mu na to snoubenka přišla.

V počítači se objevila i další podezřelá okolnost. V den, kdy Baumerová zmizela, si snoubenec do vyhledávače zadal výrazy "smrtelná dávka lorazepamu" a "dokonalá vražda". Lorazepam je látka, která se používá jako těžké hypnotikum při léčbě úzkostí, například pro uklidnění agresivních psychiatrických pacientů. O vyhledávání těchto slov vyšetřovatelé dříve nevěděli.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy