Podezřele rychlé povýšení. Juncker udělal z šedé eminence šéfa bruselských úředníků, poslanci zuří

Adéla Denková
3. 4. 2018 20:10
Důvěrník unijního šéfa Jean-Clauda Junckera bude šéfovat úřednímu aparátu Evropské komise. Jeho kauza hýbe Bruselem.
Martin Selmayr sedí po pravici Jean-Clauda Junckera.
Martin Selmayr sedí po pravici Jean-Clauda Junckera. | Foto: Reuters

Brusel - V Bruselu budí pobouření způsob, jakým byl vybrán jeden z nejvýše postavených úředníků Evropské unie. Do čela aparátu se podezřele rychle dostal Martin Selmayr, který je považovaný za šedou eminenci Bruselu a pravou ruku šéfa komise Jean-Clauda Junckera.

Europoslanci kontrolního výboru kvůli tomu v úterý více než dvě a půl hodiny interpelovali eurokomisaře Günthera Oettingera, který zodpovídá za rozpočet a lidské zdroje.

Kauzou se už v polovině března zabývalo plenární zasedání všech sedmi stovek europoslanců. Ani tentokrát však nebyli spokojeni. "Slyšení přineslo spíše nové otázky než odpovědi," zhodnotil jej nizozemský liberální europoslanec Gerben-Jan Gerbrandy.

Jmenování sedmačtyřicetiletého Selmayra hýbe Bruselem už od konce února. Německý právník, který dosud vedl Junckerův kabinet, tehdy během jednoho dne dvakrát změnil pracovní pozici.

Původně se měl stát zástupcem generálního tajemníka sekretariátu Evropské komise. Vzápětí ale povýšil přímo na nejvyššího úředníka, když nečekaně odstoupil ten dosavadní - Nizozemec Alexander Italianer. To vše se odehrálo během necelých deseti minut.

Nejasnosti panují okolo způsobu, jakým bylo vypsáno a vedeno výběrové řízení. Podle novinářů v Bruselu je nedůvěryhodný i zápis ze zasedání komisařů, kteří jej schválili. Spekuluje se o tom, že nekladli podezřelému výběrovému řízení odpor výměnou za plánované zvýšení odměn po konci svého mandátu.

Nechovejte se k nám jako k dětem

Evropská komise ovšem tvrdí, že k pochybení nedošlo. "Vše podle nás proběhlo v souladu s pravidly," řekl eurokomisař Oettinger.

Kdo je to generální tajemník Komise
Autor fotografie: Reuters

Kdo je to generální tajemník Komise

  • Velí sekretariátu Evropské komise, který řídí a koordinuje činnost celého úřednického aparátu (cca 32 tisíc lidí).
  • Hlídá, aby se úřednické materiály držely politických priorit komise.
  • Je styčným bodem mezi komisí a ostatními evropskými institucemi.
  • O jmenování šéfa sekretariátu rozhoduje celý tým komisařů na návrh svého předsedy. Jedná se ale o úřednický post, na který se vztahují přesné předpisy.
  • Kabinety komisařů a předsedy komise jsou naopak jejich osobní týmy, které udávají práci komise politický směr. Každý komisař si členy kabinetu může vybrat sám.
Zdroj: Adéla Denková

Popřel mimo jiné, že by si komisaře někdo kupoval příslibem finančních výhod. Instituce totiž nemá právo o takových záležitostech sama rozhodovat.

Řada europoslanců ovšem eurokomisařům vyčítá, že naoko formální předpisy možná dodrželi, celá procedura ale vrhla na unijní instituce nelichotivé světlo. "Nechovejte se k nám jako k dětem," vyzýval komisi při březnovém plénu belgický europoslanec za Zelené Bart Staes.

Kritici se obávají, že kauza může v Evropě zvednout vlnu euroskepticismu. Komise má za úkol strážit dodržování evropských pravidel, proto by podle nich měla jít příkladem.

Europoslanci proto chystají rezoluci, v níž budou žádat, aby byl výběr úředníků transparentnější. Prohlášení mají schvalovat v půlce dubna. 

V Bruselu se hovoří až o tom, že by skandál mohl položit celou komisi. Její předseda Juncker ale odmítá, že by měl jeho důvěrník z čela úředního aparátu odejít. 

Pozornost vzbuzuje i fakt, že Selmayr je členem německé vládní strany CDU, která na evropské úrovni spadá pod Evropskou lidovou stranu. Do té patří i Juncker. Lidovci ovládají i křesla šéfů Evropského parlamentu a Evropské rady sdružující prezidenty a premiéry členských států.

Podpořme své lidi                                

Bývalý český eurokomisař a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička situaci nepovažuje za tak alarmující. "Dokážu si představit, že si předseda komise na toto místo vybere člověka, který má jeho důvěru a který má blízko ke komisařům," říká.

"Mám ale problém s tím, že o nominacích na některá další místa rozhoduje právě Selmayr. Jedná se o pozice, kde bych očekával zcela férovou soutěž," dodal Telička.

Podle jeho informací Selmayr v minulosti vstupoval do výběru kandidátů na střední a vyšší pozice, na což jako šéf kabinetu neměl právo.

Telička ale poukazuje také na to, že na obsazování míst eurokomisařů má vliv podpora domovských států, které úředníky ze své země podporují. Česká vláda v tom prý dlouhodobě zaostává.

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš už slíbil, že se to změní. "Od vstupu do EU jsme podcenili naši účast a nebyli jsme tolik aktivní a zastoupení našich lidí v evropských institucích není ideální," uvedl Babiš minulý týden, kdy se v Bruselu setkal asi se stovkou Čechů pracujících v institucích EU.

Za účelem jejich podpory vznikla strategie už za minulé vlády, konkrétně v roce 2015. Nově by ale mělo mít každé ministerstvo odpovědnou osobu a sledovat prioritní oblasti, kam dosazovat své lidi. Ty se pak mají koordinovat na vládní úrovni.

Video: Evropa je pro Babiše místo, kam Česko patří, říká europoslankyně Charanzová

Programové prohlášení vlády bude velmi evropské, není v něm žádná zmínka o referendu, tvrdí europoslankyně ANO a premiérova poradkyně Dita Charanzová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy