Podezřelé nevydáme, vzkázali Rusové

rst, AP, Reuters, ČTK
5. 12. 2006 17:25
Moskva - Ruský generální prokurátor slíbil pomoc britským detektivům vyšetřujícím smrt Litviněnka. Podezřelého do ciziny však nevydá.
Foto: Reuters

Tým specialistů ze Scotland Yardu přijel do Moskvy, aby zahájil vyšetřování vraždy  bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka. Ten byl v Londýně otráven radioaktivním Poloniem 210.

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka uvedl, že pomůže britským detektivům vyšetřit smrt ruského agenta. "My budeme podezřelé vyslýchat a oni (britští vyšetřovatelé) budou tomuto výslechu pouze přítomni. Samozřejmě, že nás mohou požádat o povolení položit otázku, ale je jen na nás, jestli jim vyhovíme, nebo ne," řekl k průběhu vyšetřování Čajka.

Lugovoj v nemocnici...

Britští experti chtějí vyslechnout bývalé agenty Federální služby bezpečnosti Andreje Lugového, Dmitrije Kovtuna a Vjačeslava Sokolenka, kteří se zúčastnili londýnské schůzky s Litviněnkem v hotelu Millenium 1. listopadu.

Po tomto setkání se zhoršilo Litviněnkovo zdraví. Vyšetřovatelé se domnívají, že právě zde mohl být bývalý agent otráven radioaktivním poloniem 210.

Není však jisté, zda se jim podaří vyzpovídat nejdůležitějšího z nich - Lugového. Ten je spolu s celou rodinou v nemocnici na pozorování s podezřením na otravu poloniem 210, i když jim lékaři minulý týden řekli, že jsou zdraví.

Policisty bude zajímat, proč a odkud se na palubě letadla, kterým Lugovoj cestoval z Moskvy do Londýna, a v londýnském hotelovém pokoji, kde bydlel, našly stopy radioaktivity.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Kdo byl Alexander Litviněnko

  • bývalý agent KGB, který se v její nástupnické organizaci vypracoval na plukovníka
  • v roce 2000 požádal o azyl v Británii
  • ruskou špionáž obvinil z vyvolání druhé čečenské války a z toho, že mu nařídila zavraždit magnáta Berezovského
  • ostrý kritik prezidenta Putina, který byl v letech 1999 až 2000 v Rusku na devět měsíců uvězněn

...Trepaškin na Urale

Dalším, kdo by mohl britským vyšetřovatelům poskytnout potřebné informace, je bývalý důstojník FSB Michail Trepaškin. Ten si odpykává čtyřleté vězení za vyzrazení státního tajemství v káznici na Urale. Minulý týden se sám přihlásil jako svědek.

Jeho právníci tvrdí, že má klíčové svědectví v Litviněnkově případu, a vyzvali britské experty, aby ho co nejdříve vyslechli, protože jeho život je v nebezpečí.

"Pokud mu úřady nedovolí to udělat, znamená to, že se snaží něco skrýt," řekla jeho právnička Jelena Lipcerová. Vězeňská služba však už předem oznámila, že Trepaškinovi setkání s důstojníky Scotland Yardu nepovolí.

Litviněnko konvertoval k islámu

Jenže ruským politikům se přítomnost Britů v Moskvě nelíbí. Všude totiž kolují spekulace, že Litviněnka otrávil někdo z Ruska. Dokonce sám Litviněnko před smrtí obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že dal k jeho zabití příkaz.

Kauza Litviněnko poznamenala jak rusko-britské, tak i rusko-italské vztahy. Smrtící polonium se totiž našlo v menší míře i v těle Itala Maria Scaramelly, s nímž se Litviněnko setkal v Londýně v den, kdy onemocněl.

Scaramello tehdy údajně ukázal Litviněnkovi dopis, z něhož vyplývalo, že do říjnové vraždy ruské novinářky Anny Politkovské byli zapojeni ruští agenti.

Litviněnkův otec dnes sdělil, že jeho syn bude pohřben ještě tento týden v Británii. Bývalý agent těsně před smrtí konvertoval k islámu a vyjádřil přání, aby byl pohřben podle muslimských rituálů.

 

Právě se děje

Další zprávy