Podcast: Válka na Ukrajině zatím překazila sny bosenských Srbů o nezávislosti

Helena Truchlá Helena Truchlá
10. 8. 2022 10:57
Západní Balkán kulturně i geograficky patří k Evropské unii, říká v podcastu Středoevropanka Romana Burianová. Mladá vědkyně teď žije a studuje v Sarajevu. "Když pootevřeme dveře do EU Ukrajině a ne Bosně, je to rána pod pás," míní. K seznámení s Bosnou doporučuje hudbu od Dubioza Kolektiv, tvorbu fotografa Paula Loweho a také knihu Sarajevské Marlboro Miljenka Jergoviće - ta vyšla i v češtině.
Foto: Romana Burianová

Podcast Heleny Truchlé Středoevropanka najdete k poslechu na platformách: SoundcloudSpreakerSpotify a Apple Podcasts.

Podcast s Romanou Burianovou si můžete poslechnout i zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

KLDR odpálila další střelu, dopadla do Japonského moře

Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Pchjongjang tak učinil krátce před návštěvou americké viceprezidentky Kamaly Harrisové v Jižní Koreji.

Tento týden Jižní Korea pořádá u svých břehů námořní vojenské cvičení spolu s americkou armádou a ve čtvrtek se viceprezidentka Harrisová chystá do Soulu a do demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou. V úterý se Harrisová v Tokiu účastnila státního pohřbu japonského expremiéra Šinzóa Abeho.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu. Jejich konflikt ukončilo totiž jen příměří, nikoliv mírová smlouva.

Severní Korea provedla test balistické rakety i před několika dny, o víkendu odpálila střelu krátkého doletu rovněž směrem k Japonskému moři. Od začátku roku Severní Korea uskutečnila řadu raketových testů, čímž porušuje rezoluce OSN.

Zdroj: ČTK
Další zprávy