Vyřiďte Pavlovi, ať nám pošle tahače Tatra, žádají Ukrajinci reportéra Aktuálně.cz

Kateřina Šafaříková Martin Novák Kateřina Šafaříková, Martin Novák
21. 6. 2024 9:24
Ukrajinským jednotkám by se k přesunu těžké vojenské techniky hodily mohutné stroje. Konkrétně české tahače Tatra, které mají na Ukrajině zvuk. "Mám vyřídit prezidentu Pavlovi, jestli by sem Češi nemohli nějaké dodat," líčí reportér Aktuálně.cz Martin Novák v nové epizodě podcastu E40: napříč kontinentem.
Příslušník 32. zvláštní mechanizované brigády ukrajinské armády.
Příslušník 32. zvláštní mechanizované brigády ukrajinské armády. | Foto: Martin Novák

Reportér se nachází v Sumské oblasti zhruba na půl cesty mezi Kyjevem a Charkovem. Pohyboval se s několika ukrajinskými jednotkami poblíž frontové linie na severovýchodě země. Na jaře 2022 tudy vedl jeden z ruských útoků.

"Úkolem jednotek v Sumy je zabránit, aby se podobná ofenziva opakovala," říká Martin Novák přímo z Ukrajiny v nové epizodě podcastu E40: napříč kontinentem.

Celý podcast E40 si můžete přehrát ve svých podcastových aplikacích, mimo jiné na Spotify nebo Apple Podcast:

Novák je na Ukrajině ve chvílích, které jsou důležité i pro Česko. "Právě v těchto dnech by mělo dojít k předávce prvních nábojů do děl v rámci takzvané české muniční iniciativy," říká Kateřina Šafaříková.

Reportér potvrdil, že se o české munici mezi vojáky mluví. "Jeden voják, Valentyn, který obsluhuje houfnici, mi říkal, že mu vždycky udělá radost, když sáhne po munici a vidí tam nápisy v češtině," vypráví.

Reportér Aktuálně.cz byl s vojáky přímo v zákopech. Jak popisuje, k tomu, aby se tam dostal, mu pomohlo, že se po začátku invaze začal učit ukrajinsky. Dnes s členy jednotek dokáže mluvit jejich mateřštinou.

Šafaříkovou zaujala mladá kapitánka Anastasja Volodymyrovna, která velí místnímu praporu. Novák o ní psal v první reportáži ze Sumské oblasti. "V roce 2022 vystudovala vojenskou akademii ve Lvově a pak odjela do Sumy. Muži si ji pochvalují. Někdy se rozhoduje dost netradičně, ale je to prý skvělá velitelka," popisuje.

Uhodnete, proč si vojáci v bunkrech zavěšují jídlo v taškách u stropu a jaké věci se Rusové při útoku zbavují jako první? Vše se dozvíte v nové epizodě.

 

Právě se děje

Další zprávy