Pod nohama sklo a hloubka, vepředu oblaka. Most spojil skalní útesy ve výšce 300 metrů

Zahraničí Zahraničí
22. 8. 2016 18:30
Přes most postavený ze skleněných panelů přejel v rámci zatěžkávacích zkoušek automobil. Najednou však může na sklech stát jen 800 lidí.
Most v provincii Chu-nan.
Most v provincii Chu-nan. | Foto: Reuters

Peking – Nejvyšší, nejdelší, nejstrašidelnější, nejstrmější. O přízeň turistů dnes ve světě bojují některá místa umělými stavbami, snažícími se lidi přesvědčit, že žádnou takovou jinde neuvidí.

Myšlenku nabídnout zájemcům o adrenalin pohled prosklenou podlahou do hloubky poprvé realizovali v březnu 2007 ve Spojených státech, kde otevřeli vyhlídku Grand Canyon Skywalk, a to nad údolím řeky Colorado. Pod nohama má návštěvník 1220 metrů.

Nyní se o to pokoušejí Číňané v provincii Chu-nan v centrální části země. Dva skalní útesy propojil skleněný most. Nejvýše položený a nejdelší na světě z těch, ze kterých lze pohledem dolů pozorovat hloubku pod sebou.

Pro ty, kteří trpí závratěmi, to není vhodná zábava. Most visí 300 metrů nad zemí, je dlouhý 430 a široký šest metrů. Některé exteriérové záběry z těchto míst použil režisér James Cameron do svého filmu Avatar.

Podle agentury Nová Čína je most sestavený z 99 skleněných panelů a má z bezpečnostních důvodů omezenou kapacitu. Ve stejný čas po něm může přecházet maximálně osm stovek lidí.

Most v provincii Chu-nan.
Most v provincii Chu-nan. | Foto: Reuters

Most navrhl izraelský architekt Chaim Dotan. "Je zkonstruován tak, aby byl pokud možno co nejviditelnější. Bílý most mizející do oblak," řekl Izraelec serveru Archdaily.com.

Počítá se s tím, že most bude příležitostně sloužit jako molo pro módní přehlídky.

Most prošel zatěžkávacími zkouškami. Před kamerami se někteří lidé pokoušeli kladivy neúspěšně skleněné panely rozbít, a dokonce po nich i přejel osobní automobil.

Důležitá poznámka na závěr pro všechny, kdo se rozhodnou vzdálenou atrakci navštívit: vstup s kamerami a selfie tyčemi není povolen.

 

Právě se děje

Další zprávy