Pochybnosti nekončí. Řečník z videa možná není Foleyho vrah

Zahraničí Zahraničí
26. 8. 2014 20:33
Záznam s americkým novinářem byl zveřejněn před týdnem. Pátrání po jeho vrahovi nekončí.
Sýrie, 2012
Sýrie, 2012 | Foto: Manu Brabo/freejamesfoley.org

Washington/Londýn - Vyšetřovatele zabývající se videozáznamem, jenž zachycuje poslední chvilky amerického novináře Jamese Foleyho, zřejmě čeká další oříšek.

Jeden z forenzních expertů, s nímž hovořila zpravodajská televize CNN, totiž pochybuje, že muž s britským přízvukem a islamista, který žurnalistovi před kamerou uřezal hlavu, jsou jedna a tatáž osoba.

Objevují se totiž domněnky, že video je zinscenované a Foley ve skutečnosti zemřel mimo záběr kamery.

Došlo ke změně aktéra, tvrdí expert

"Určitě tam došlo ke změně aktéra," řekl televizi Ross Patel. Stalo se tak podle něj ve chvíli, kdy byl záznam viditelně upraven.

"Jsou tam nápadné, jsou tam jemné, ale rovněž patrné změny v jejich tělesné konstrukci, v jejich fyzickém vzezření," uvedl Patel.

Tvář muže - či možná mužů - v černém je sice skrytá, ale z videa se dají určit další detaily obličeje, jež se dají změřit. I to by vyšetřovatelům mohlo pomoci.

Analytici navíc uvedli, že ze záběrů není zcela zřejmé, kdo popravu vykonal. Záznam totiž nezachycuje celý její průběh a ve chvíli, kdy se nůž dotýká krku amerického novináře, obrazovka zčerná, uvedla CNN.

Šetření mezinárodní forenzní vědecké společnosti podle serveru The Telegraph naznačilo, že video zřejmě prošlo úpravami a postprodukcí. Analytik, který mluvil s listem The Times, prohlásil, že než záznam zčerná, není vidět žádná krev.

Vodítkem je britský přízvuk

Tým odborníků nicméně stále nebyl s to Foleyho vraha identifikovat. Britský velvyslanec v USA Peter Westmacott přitom v neděli prohlásil, že Spojené království je "velmi blízko od určení, kdo tento muž je".

Jasným vodítkem byl až dosud právě nápadný britský přízvuk, jímž džihádista hovoří. Odborníci k rozluštění identity využívají technologie, které dokážou hlas rozpoznat. Nikdo jiný na videu nehovoří.

Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho.
Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho. | Foto: Reuters

Podle některých islamista hovoří londýnským přízvukem.

"Řečník používá typ angličtiny známé jako ´multikulturní londýnská angličtina´," uvedl například odborník na zvuky Martin Barry. Tento podtyp se podle něj používá v některých multietnických částech vnitřního Londýna. Podobně smýšlejí i dříve oslovení lingvisté z britských univerzit.

Pochybnosti ohledně nože

Pochybnosti také nastávají v souvislosti s nožem a pouzdrem na pistoli.

Podle Patela má nůž, který drží řečník, od pohledu trochu jiné rozměry a vypadá lehce odlišně než ten, který pak leží vedle těla oběti. Pouzdro na pistoli má řečník na levé straně, tedy pro použití pravákem. Vrah je ale podle záznamu zřejmě levák.

Radikálové z islamistické organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video nazvané "Vzkaz Americe", na němž vraždí amerického novináře, před týdnem. Na záznamu je vkleče v obdobné kombinéze zachycen i další unesený americký novinář Steven Sotloff. "Život tohoto amerického občana, Obamo, závisí na tvém dalším rozhodnutí," zní jasný vzkaz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy