Počet příchozích uprchlíků do Řecka opět narůstá. V Aténách se bojí, že příliv posílil turecký puč

ČTK ČTK
24. 7. 2016 21:21
V poslední době proudily z Turecko na řecké ostrovy jen desítky uprchlíků denně, zatímco ještě v únoru to byly tisíce. O víkendu ale počty začaly opět narůstat. V Řecku se obávají, zda zájem migrantů neroste vinou událostí započatých nezdařeným pučem..
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Počet uprchlíků, kteří se nelegálně dostali z tureckého pobřeží na řecké ostrovy, o víkendu významně vzrostl. Jen v neděli ráno zachránily lodě evropské pohraniční agentury Frontex 52 lidí ze dvou přeplněných nafukovacích člunů na otevřeném moři. Od pátku dorazilo do Řecka 294 osob.

Řecko pozorně sleduje vývoj přílivu uprchlíků. Poté, co v březnu vstoupila v platnost dohoda mezi EU a Tureckem, se počet nově příchozích uprchlíků prudce snížil a dostal se na nejvýše několik desítek denně. Ještě v únoru přicházelo denně z Turecka do Řecka asi 2000 osob, v květnu již tento počet klesl na 55.

Současný nárůst vyvolává v Aténách obavy, že pokus o převrat v Turecku by mohl způsobit opětovný nárůst počtu uprchlíků. Podle krizového týmu pro uprchlíky žije v současnosti v Řecku asi 57 500 uprchlíků a migrantů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy