Počet poprav ve světě loni prudce vzrostl, varuje Amnesty

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 3. 2014 20:06
Na vině jsou podle lidskoprávní organizace Irák a Írán, kde byly vykonány dvě třetiny všech hrdelních trestů. Čína počet popravených tají.
Krom poprav elektrickým proudem a smrtící injekcí zůstávají ve světě běžné praktiky jako stětí hlavy, zastřelení, oběšení nebo ukamenování.
Krom poprav elektrickým proudem a smrtící injekcí zůstávají ve světě běžné praktiky jako stětí hlavy, zastřelení, oběšení nebo ukamenování. | Foto: Reuters

Londýn - Počet poprav ve světě loni vzrostl téměř o 15 procent.

Většina zemí, jejichž právní systém hrdelní trest připouští, se k němu sice uchyluje v čím dál tím menší míře, prudký nárůst poprav v Iráku a Íránu ale celosvětové statistiky navyšuje.

Vyplývá to z výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

Zatímco v roce 2012 bylo ve světě popraveno 682 odsouzených, loni byl absolutní trest vykonán nejméně na 778 lidech. Z toho 538 připadá právě na Irák a Írán.

To, že počet zemí, jež se k popravám uchylují v posledních dvaceti letech, neustále klesá, Amnesty oceňuje.

Dlouhodobý trend je jasný - tresty smrti se stávají věcí minulosti.

"Dlouhodobý trend je jasný - tresty smrti se stávají věcí minulosti. Apelujeme na všechny vlády, které stále zabíjejí ve jménu zákona, aby na tresty smrti okamžitě uvalily moratorium a výhledově je zrušily," prohlásil generální ředitel AI Salil Shetty.

Čína popravila přes tisíc lidí

Ve skutečnosti byl nicméně počet poprav pravděpodobně mnohem vyšší, než udávají čerstvé statistiky.

Obhájci lidských práv jsou přesvědčeni, že Čína, která počet hrdelních trestů tají, ročně popraví přes tisícovku vězňů, což je nejvíce na světě. Chybí i data z dalších zemí, například ze Severní Koreje či Somálska.  

Na prvních třech místech nelichotivého žebříčku jsou - jak již bylo řečeno - Čína (přes 1000 popravených), Írán (přes 369) a Irák (přes 169). Následují je Saúdská Arábie (přes 79) a Spojené státy (39 popravených).

Více než desítku odsouzených poslaly na smrt také Somálsko, Jemen a Súdán.

Bělorusko si vysloužilo pochvalu

Celkem se loni popravovalo ve 22 zemích, přičemž Indonésie, Kuvajt, Nigérie a Vietnam se k hrdelnímu trestu oproti loňsku vrátily, zatímco řada zemí ve srovnání s rokem 2012 od poprav naopak upustila.

Pochvalu si vysloužilo Bělorusko - díky tomu, že loni nikoho neusmrtilo, se stala Evropa spolu se Střední Asií regionem, kde nebyl za celý rok popraven jediný člověk.

Naproti tomu na Egypt, který tento týden odsoudil k smrti na 500 lidí, se snesla ostrá kritika.

Celkem čekalo na konci loňského roku na exekuci 23 000 vězňů v 57 zemích světa. Na 2000 k ní loni bylo odsouzeno.

Krom poprav elektrickým proudem a smrtící injekcí zůstávají ve světě běžné praktiky, jako je stětí hlavy, zastřelení, oběšení nebo ukamenování.

V Severní Koreji, Saúdské Arábii a Somálsku navíc zůstávají běžnou praxí popravy na veřejnosti. 

Mimo násilných trestných činů jsou lidé v některých zemích usmrcováni i za drogové delikty, sodomii, cizoložství a v Severní Koreji dokonce za sledování filmů z demokratického jihu.

 

Právě se děje

Další zprávy