Policie po explozi v Prešově obvinila tři lidi. Čtyři patra domu bude nutné zbourat

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2019 15:18
Slovenská policie obvinila tři osoby v souvislosti s páteční explozí plynu v obytném domě ve východoslovenském Prešově. Policie vyšetřuje tragédii jako podezření z obecného ohrožení. Vyšetřovatel dal prokuratuře podnět, aby žádala u soudu uvalení vazby na trojici obviněných. Informoval o tom v neděli šéf odboru komunikace krajského ředitelství policie v Prešově Igor Pavlik.

Bližší informace o obviněných policie neuvedla. Slovenská média již v sobotu informovala, že kriminalisté při vyšetřování ničivé exploze a následného požáru zadrželi šest lidí. Mezi nimi byli podle tisku jednatelé stavební firmy a dělníci, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce.

Příčina neštěstí zatím není známá. Hasiči mají podezření, že výbuch souvisel s opravou plynového potrubí. Obyvatelé dvanáctipatrového domu si krátce před výbuchem stěžovali, že v budově cítili plyn.

Hasiči zveřejnili video z vnitřku vybuchlého paneláku v Prešově | Video: Hasičský a záchranný sbor SR

Podle posledních informací hasičů při neštěstí zahynulo osm lidí, sedm mrtvých těl již nalezli, po osmém stále neúspěšně pátrají. Podle mluvčího hasičů Petera Kovalíka je touto obětí žena. Do hledání se zapojili i speciálně vycvičení psi. "Vizuální kontrola bytu nic neodhalila. Předpokládá se, že tělo je zcela zavalené," prohlásil Kovalík.

Horští záchranáři se v neděli dopoledne ve spolupráci s hasiči zaměřili na prohledávání nejvíce poškozeného 12. patra domu a na prostory, kde před explozí bylo schodiště. Odpoledne však informovali, že navzdory veškeré snaze se v horní části poškozeného domu nepodařilo nikoho najít.

Jeden z kynologů Štefan Strachan vešel se psem přímo dovnitř budovy, vzhledem k narušení statiky byl však do vnitřních prostor budovy vpuštěn pouze tento speciálně vycvičený pes. Strachan pro zpravodajský web iRozhlas.cz uvedl, že převážnou část práce nechal na zvířeti.

"Hlavně chodil pes. V jednom místě se mi motal i štěknul, ale nic jsme tam nenašli, je to tam celé spálené jako v krematoriu," popsal pro iRozhlas.cz Strachan. To podle kynologa může znamenat, že tam buď tělo není, anebo že je tak spálené, že ho není možné identifikovat.

Dům půjde nejspíš k zemi

Exploze a požár těžce poškodily ve dvanáctipatrové budově zejména poslední čtyři podlaží, které bude nutné podle statiků zbourat. "O tom, zda se bude zachraňovat zbytek budovy, musí rozhodnout krizový štáb," řekl statik Jozef Polák.

Komplikace způsobují nízké teploty a voda, která v budově zamrzá. Výbuch také poničil střechu a celé vnitřní schodiště obytného domu. Domy v okolí, z nichž také byli evakuováni lidé, by statiku narušenou mít neměly.

"Horní poschodí jsou ve velmi špatném statickém stavu. Pravděpodobně se bude muset udělat asanace budovy. Je to nejlepší řešení vzhledem k situaci," uvedl statik Jozef Polák. "U jedné poloviny budovy je asanace nutná, u druhé poloviny je ke zvážení. Horní část je ve špatném stavu, tam není co zachraňovat," dodal.

Mluvčí Prešova Vladimír Tomek v neděli uvedl, že se dělá vše pro to, aby se evakuovaní lidé z okolních bytů mohli co nejdříve vrátit natrvalo do svých domovů. V paneláku bylo podle města evidovaných 96 lidí, ale skutečný stav je obtížné zjistit. Podle deníku Sme úřady z místa neštěstí a jeho okolí evakuovaly celkem 220 lidí.

Kvůli tomu, že z poškozené budovy vypadávalo sklo i části panelů, úřady omezily přístup lidí do bytů v sousedních evakuovaných domech. Dříve během dne samospráva přitom oznámila, že obyvatelé z evakuovaných čtyř vchodů okolních bytovek si budou moci zajistit své byty, které poškodila tlaková vlna při explozi. Samospráva nabídla potřebný materiál k provizornímu zajištění například rozbitých oken.

Vládní pomoc ve výši 25,5 milionu korun

Požár, který propukl okolo pátečního poledne, hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky. "Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla," prohlásila primátorka Andrea Turčanová, když se přišla na místo neštěstí podívat. 

Slovenská vláda oznámila, že vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků tragické exploze a na pomoc postiženým rodinám. Podle úřadu vlády je kabinet připraven finanční pomoc v případě potřeby zvýšit.

Okamžik výbuchu plynu v Přešově zachytily bezpečnostní kamery | Video: Hi-Tech Linhart Rakovník

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i prezidentka Zuzana Čaputová, která vložila do oficiální sbírky pět tisíc eur (v přepočtu 127 tisíc korun). Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50 tisíc eur. 

Kondolenční dopis zaslal v neděli slovenské prezidentce český prezident Miloš Zeman, informoval Pražský hrad. "Se zármutkem jsem přijal zprávu o ničivém požáru bytového domu v Prešově, který si vyžádal oběti na životech a zanechal desítky rodin bez prostředků a bez přístřeší," uvedl Zeman.

"Dovolte, abych vám, rodinám zasaženým touto tragédií i slovenskému národu, vyjádřil jménem svým a jménem občanů České republiky upřímnou soustrast," dodal český prezident v dopise.

Video: Čtyři nejvyšší patra domu v Prešově úplně vyhořela.

Požár panelového domu v Prešově | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy