reklama
 
 

Počet obětí tragédie v brazilském dole roste. Mrtvých je 134, stovky se dál pohřešují

5. 2. 2019 22:56
Protržení odpadní nádrže, k němuž došlo předminulý týden v dole na jihu Brazílie, si už vyžádalo 134 mrtvých a truchlivá bilance se zřejmě bude dál zvyšovat, protože se stále pohřešuje 199 lidí. Důsledky neštěstí pro životní prostředí mohou vést k dalším úmrtím či vážným onemocněním. Podle agentury AP na to dnes upozornil výzkumný ústav Fiocruz.

Kontaminace ekosystému a blízké řeky Paraopeba by se v obcích kolem města Brumadinho, kde se důlní nádrž 25. ledna protrhla, mohla podílet na šíření horečky dengue, žluté zimnice nebo průjmových nemocí. Kontaminované bláto a voda z řeky se sice stále ještě testují, nicméně ekologové už teď očekávají toxické koncentrace oxidů železa a dalších těžkých kovů.

Zpráva Fiocruzu mimo to předpokládá, že na zdraví místního obyvatelstva se negativně podepíší i další faktory související s tragédií. Patří k nim izolace zemědělských komunit, stres, utrpení plynoucí z úmrtí členů rodin a ze ztráty práce a dramatická změna kvality života.

Experti předpokládají častější případy vysokého tlaku, cukrovky, kardiovaskulárních problémů, cévních mozkových příhod i pravděpodobný nárůst rakovinných onemocnění.

Ústav Fiocruz, který je spojen s ministerstvem zdravotnictví, své hodnocení ve velkém zakládá na studiích vypracovaných po podobném neštěstí, které se odehrálo v listopadu 2015 rovněž ve státu Minas Gerais jako tragédie v Brumadinho. Tehdy zahynulo 19 lidí a 250.000 obyvatel přišlo o pitnou vodu.

V Brumadinho z protržené nádrže vyteklo kolem 12 milionů kubíků důlního odpadu. V ohrožení kontaminací se tak ocitlo 48 obcí s celkem 1,3 milionu obyvatel.

autor: ČTK | 5. 2. 2019 22:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama