Vlakové neštěstí na jihu Itálie zavinilo nejspíš lidské selhání, počet obětí vzrostl na 27

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2016 16:06
Kromě 23 potvrzených obětí se čtyři lidé zatím pohřešují. Zhruba pět desítek lidí utrpělo zranění, někteří z nich jsou stále v kritickém stavu. Na místní regionální trati neexistuje automatické varování strojvůdců. Informovat jednu soupravu o tom, že se blízko nachází jiný vlak, tak musí výpravčí telefonem. Vyšetřování zatím nevyloučilo ani technickou závadu. Nalezena dosud byla pouze jedna černá skříňka.
Foto: Reuters

Řím - Vlakové neštěstí, při kterém v úterý na jihu Itálie zemřelo nejméně 23 lidí, pravděpodobně zavinilo lidské selhání společně se zastaralým varovným systémem.

Na místní regionální trati neexistuje automatické varování strojvůdců pro případ, že se vlaky ocitnou na jedné koleji blízko sebe. Informovat tak posádku vlaku musí výpravčí stanice telefonem, jakmile chybu zjistí.

I proto je například podle prokuratury města Trani či železničních odborů velmi pravděpodobné, že za nehodu může lidská chyba.

Příčina neštěstí se vyšetřuje, zatím byla nalezena jen jedna černá skříňka. Zcela zatím nebyla vyloučena ani technická závada.

Nedostatečnou automatizaci označil za "jednu z pravděpodobných příčin hrůzné tragédie" i náměstek ministra dopravy Riccardo Nencini. Podle italského tisku má svůj díl viny i zpoždění výstavby druhé koleje na trati, které podle médií mělo začít už před několika lety.

Mezi oběťmi nejsou žádní Češi

Počet obětí nehody v provincii Bari je nejméně 23. Agentura ANSA s odvoláním na místní úřady uvedla, že další čtyři lidé jsou vedeni jako pohřešovaní. Při čelní srážce vlaků nedaleko města Bari bylo zraněno padesát lidí, z nichž 15 je stále v nemocnici. Čtyři lidé jsou v kritickém stavu.

"V márnici v Bari je 23 těl," uvedla šéfka tamní prefektury Clara Minervová s tím, že další lidské ostatky jsou podrobovány analýze DNA. Celkem je podle ní 27 obětí.

Do nemocnic v jihoitalských městech Andria a Bari se ve středu sjeli pozůstalí k identifikaci obětí.

Českému ministerstvu zahraničí dnes italská policie oficiálně potvrdila, že mezi oběťmi ani raněnými nejsou občané ČR. "Nikdo se ani neobrátil na zastupitelský úřad v Římě, že by někoho v této souvislosti postrádal," řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

"Nemůžeme vyloučit, že ještě někdo v troskách zůstal. Je to pomalá práce," uvedl podle AFP dnes ráno mluvčí hasičů Luca Cari. Jeřáby a další těžká technika od úterka odstraňují trosky dvou vlaků, z nichž čtyři vagony byly při nárazu zcela rozdrceny.

Zaměstnanci Červeného kříže podle AFP žádají o pomoc při identifikaci těl, z nichž většina byla při nehodě těžce deformována. Pomoci jim mají informace o tetování, jizvách či barvě oblečení.

Podle italského listu La Stampa jen pět z obětí mělo doklady přímo u sebe, ostatní zesnulí je zřejmě měli v kabelkách či jiných příručních zavazadlech, která se při srážce rozlétla do okolního olivovníkového sadu.

Třídenní smutek

Většina obětí pocházela podle agentury DPA z města Andria, u něhož se nehoda stala a které proto vyhlásilo třídenní smutek. Mezi oběťmi je i strojvedoucí jednoho z vlaků, které se v úterý krátce před polednem čelně srazily asi 30 kilometrů od apulijské metropole Bari.

Podle DPA jely vlaky rychlostí 100 kilometrů za hodinu. Mezi mrtvými je i farmář, který v době srážky prořezával olivovníky u trati a jehož do hlavy zasáhl kus plechu z vlaku.

Italský ministr dopravy Graziano Delrio si ve středu před poslanci postěžoval, že "bohužel v této zemi se nikdo moc nezajímal o železnici". Uvedl, že nynější vláda má vyčleněno několik miliard eur na regionální železniční dopravu. Itálie má podle něj asi 2700 kilometrů jednokolejných tratí a přes pět milionů lidí cestuje za prací či studiem regionálními linkami.

Prokuratura italského města Trani zahájila vyšetřování pro podezření z vícečetného zabití.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy