Hurikán Matthew dorazil do Jižní Karolíny. Na Haiti zabil nejméně 877 lidí, USA hlásí jedenáct obětí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2016 22:17
Matthew po poledni místního času dorazil nad území Jižní Karolíny, jeho intenzita však opět polevila. Ze čtvrté kategorie už podle amerického Národního střediska přešel do kategorie druhé. Haiti hlásí už 877 obětí, Spojené státy zatím jedenáct mrtvých. Na Floridě zůstává 6000 osob v nouzových příbytcích a milion lidí je bez proudu. V Jižní Karolíně je evakuováno před 300 tisíc lidí.
Hurikán Matthew v USA.
Hurikán Matthew v USA. | Foto: Reuters

Miami - Hurikán Matthew po poledni místního času dorazil nad území Jižní Karolíny, kde se před jeho příchodem evakuovalo přes 300 tisíc lidí. Informovalo o tom americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Několik hodin předtím Matthew zeslábl na nejnižší z pěti kategorií hurikánů. Na Floridě, kde přišlo o život nejméně šest lidí, zůstává podle guvernéra po přechodu bouře 6000 osob v nouzových příbytcích a milion lidí je bez proudu.

Hurikán, který před čtyřmi dny na Haiti zabil téměř 900 lidí, dorazil nad jihokarolínské území provázen větry o rychlosti až 140 kilometrů v hodině. Jeho střed přešel přes město McClellanville, kde podle agentury AP způsobil silné záplavy.

Po šesti lidech, kteří zemřeli v důsledku pátečního přechodu živlu podél pobřeží Floridy, zabil v sobotu další tři osoby v Severní Karolíně a dvě v Georgii. 

NHC varuje, že přes oslabení může Matthew způsobit v Jižní Karolíně větší škody než na Floridě, kterou jeho střed minul a zůstal nad mořem.

Jeho intenzita sice podle Národního střediska pro hurikány (NHC) již poněkolikáté zeslábla, meteorologové ale nadále varují před silným větrem a záplavami. Na Floridě, kde udeřil v průběhu pátku, zabil Matthew šest lidí, uvedla televize ABC.

Hurikán dorazil k pobřeží nejjižnějšího cípu Jižní Karolíny a v 15 hodin SELČ se nacházel 15 kilometrů jihovýchodně od města Charleston. Podle NHC rychlost jeho větru poklesla na 140 kilometrů v hodině a tím se zařadil do nejnižší první z pěti kategorií. U Haiti přitom vítr dosahoval rychlosti o 80 kilometrů v hodině vyšší.

Zdaleka nejtragičtější dopad měl Matthew v nejchudší karibské zemi, kterou zasáhl již během úterka. Haitské úřady se obávají, že dosavadní bilance obětí ještě výrazně vzroste. Některé oblasti na jihu jsou totiž kvůli záplavám a spadlým mostům odříznuty od zbytku země a záchranáři tam pronikají jen velmi pomalu, někde nefunguje ani telefonní spojení.

Jisté je podle OSN to, že zemi čeká nejhorší humanitární krize od ničivého zemětřesení v roce 2010. Humanitární pomoc potřebovat několik stovek tisíc lidí. UNICEF oznámila, že v nejhůře postižených oblastech žije půl milionu dětí. Zaplavením polí přišli podle OSN lidé také o asi 80 procent úrody na jihu země.

V souvislosti s katastrofou se na jihu a západě země rovněž začala šířit cholera, na niž podle úřadů dosud zemřelo nejméně 13 lidí a více než šest desítek dalších je nakaženo.

Floridu hurikán nezasáhl přímo

Hurikán dorazil k pobřeží nejjižnějšího cípu Jižní Karolíny, silný vítr o síle téměř 100 kilometrů v hodině zasáhl město Beaufort a okolní ostrovy. Přes 300 000 lidí z pobřežních oblastí Jižní Karolíny bylo evakuováno. Více než 150 000 lidí v regionu zůstalo v sobotu ráno bez elektřiny. Výpadek proudu ve státech Florida, Georgia a Jižní Karolína postihl už téměř dva miliony lidí.

Floridu hurikán nezasáhl přímo, přinesl však záplavy a vítr o rychlosti až 195 kilometrů v hodině. Dva lidé podle místních úřadů zabily v tomto státě padající stromy, starší pár se udusil v garáži, kam se schoval před bouří.

Bouře poničila pobřežní dálnici A1A severně od Daytona Beach. V tomto pobřežním městě byly zaplaveny oblíbené pláže, několika domům vítr odnesl části střech. "Znělo to, jako by se přehnalo tryskové letadlo. Měl jsem opravdu strach," řekl jednapadesátiletý mechanik Robert Walker, jehož domu na pobřeží vítr odnesl střechu.

V oblasti floridského pobřežního města Jacksonville bylo evakuováno půl milionu lidí, stejný počet musel opustit své domovy v pobřežních oblastech v sousední Georgii.

Od středy do neděle aerolinky v oblasti zrušily na 5000 letů, nyní už se ale v Miami a na dalších letištích na jihu Floridy letový provoz obnovuje.

Pro Floridu, Georgii, Jižní i Severní Karolínu již americký prezident Barack Obama vyhlásil stav nouze, což umožňuje mimo jiné rychleji čerpat pomoc z federálních zdrojů.

 

Právě se děje

Další zprávy