Počet obětí ptačí chřipky v Číně stoupl na 20

ČTK ČTK
21. 4. 2013 18:57
Zhruba 40 procent nakažených osob se nedostalo do přímého kontaktu s kontaminovanou drůbeží
Foto: Isifa / Thinkstock

Peking - Čína má již 20 obětí nového viru ptačí chřipky. Lékaři virus H7N9 zjistili už u 102 lidí. V naprosté většině případů šlo o obyvatele východu země, uvedla agentura Nová Čína s odvoláním na tamější úřady.

Zhruba 40 procent nakažených osob se nedostalo do přímého kontaktu s kontaminovanou živou drůbeží a mnohá onemocnění vznikla v rodinném kruhu, což dál zvyšuje obavy z toho, že virus se může šířit mezi lidmi. Druhou možností ale také je, že se pacienti mohli nakazit nedostatečně tepelně zpracovanou masnou potravinou.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nejsou stále pádné důkazy o přenosu nákazy z člověka na člověka. V zemi nyní působí na 15 zahraničních odborníků, kteří pod hlavičkou WHO pomáhají místním specialistům shromažďovat údaje o novém viru.

Navzdory snaze úřadů zamezit rozšíření nákazy například masovým vybíjením drůbeže, se virus dostal už do čtyř provincií i do hlavního města Pekingu. Nejvíce případů nemoci bylo zaznamenáno v obchodní metropoli Šanghaji, kde bylo nakaženo 33 osob, z toho 11 viru podlehlo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy