Počet obětí po třech pátečních útocích v Pákistánu stoupl na nejméně 85

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2017 22:26
K útokům se přihlásily sunnitská islamistická organizace Laškare Džhangvi, frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár a také teroristická skupina Islámský stát.
Atentát v Pákistánu.
Atentát v Pákistánu. | Foto: Reuters

Islámábád - Počet obětí na lidských životech po třech pátečních útocích v Pákistánu vzrostl na nejméně 85, poté co se během soboty zvýšila bilance mrtvých dvojího bombového atentátu ve městě Paračinar na severozápadě země. Z mnoha desítek zraněných je ale řada v kritickém stavu, a mrtvých tak může přibývat, řekl podle agentury AP správní úředník v Paračinaru Šáhid Chán.

V tomto městě zabíjely dvě nálože, které v rozmezí tří minut explodovaly na tržišti, když lidé nakupovali jídlo na iftár - dobu po západu slunce, kdy během ramadánu nemusí držet půst. Druhý výbuch nastal, když další lidé přispěchali na pomoc postiženým.

Mluvčí městské nemocnice sdělil, že k nim bylo převezeno 261 obětí, z nichž u 62 je stav kritický. Ze zprávy AP není jasné, zda uvedený počet obětí zahrnuje jen zraněné nebo i mrtvé.

K útoku se přihlásila sunnitská islamistická organizace Laškare Džhangvi.

Dalších 14 lidí má na svědomí v Kvétě - metropoli neklidné jihozápadní provincie Balúčistán - sebevražedný útočník, který odpálil silnou nálož ve svém autě. Udělal to ve chvíli, kdy ho poblíž generální policejní inspekce kontrolovala hlídka. K tomuto atentátu se přihlásila frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár a také teroristická skupina Islámský stát.

Třetí páteční útok se odehrál v jihopákistánském městě Karáčí. Útočníci tam podle dnešních informací zastřelili čtyři policisty.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy