Počet obětí po třech pátečních útocích v Pákistánu stoupl na nejméně 85

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2017 22:26
K útokům se přihlásily sunnitská islamistická organizace Laškare Džhangvi, frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár a také teroristická skupina Islámský stát.
Atentát v Pákistánu.
Atentát v Pákistánu. | Foto: Reuters

Islámábád - Počet obětí na lidských životech po třech pátečních útocích v Pákistánu vzrostl na nejméně 85, poté co se během soboty zvýšila bilance mrtvých dvojího bombového atentátu ve městě Paračinar na severozápadě země. Z mnoha desítek zraněných je ale řada v kritickém stavu, a mrtvých tak může přibývat, řekl podle agentury AP správní úředník v Paračinaru Šáhid Chán.

V tomto městě zabíjely dvě nálože, které v rozmezí tří minut explodovaly na tržišti, když lidé nakupovali jídlo na iftár - dobu po západu slunce, kdy během ramadánu nemusí držet půst. Druhý výbuch nastal, když další lidé přispěchali na pomoc postiženým.

Mluvčí městské nemocnice sdělil, že k nim bylo převezeno 261 obětí, z nichž u 62 je stav kritický. Ze zprávy AP není jasné, zda uvedený počet obětí zahrnuje jen zraněné nebo i mrtvé.

K útoku se přihlásila sunnitská islamistická organizace Laškare Džhangvi.

Dalších 14 lidí má na svědomí v Kvétě - metropoli neklidné jihozápadní provincie Balúčistán - sebevražedný útočník, který odpálil silnou nálož ve svém autě. Udělal to ve chvíli, kdy ho poblíž generální policejní inspekce kontrolovala hlídka. K tomuto atentátu se přihlásila frakce pákistánského Talibanu Džamáate Ahrár a také teroristická skupina Islámský stát.

Třetí páteční útok se odehrál v jihopákistánském městě Karáčí. Útočníci tam podle dnešních informací zastřelili čtyři policisty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy