reklama
 
 

Na Viktoriině jezeře se potopil přetížený trajekt, počet obětí stoupl na 207

Aktualizováno 22. 9. 2018 17:41
Nehoda trajektu, která se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, si podle tamních úřadů vyžádala více než 200 mrtvých. Jeden člověk byl nalezen živý, celkem tak přežily asi čtyři desítky lidí.

Dodoma (Tanzánie) - Počet obětí nehody trajektu Nyerere, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, stoupl na 207 osob. Překvapivě se podařilo třetí den po neštěstí vyprostit jednoho přeživšího muže. Jeho zdravotní stav je nicméně vážný.

Počet osob přeživších katastrofu tak dosáhl 41. Aktuální údaje o počtu obětí oznámil ve veřejném rozhlase ministr dopravy Isack Kamwelwe. Šéf tanzanské armády generál Venance Mabeyo pak prohlásil, že doufá, že "záchranné operace dnes (v sobotu, pozn. red.) skončí".

Armádní potápěči v sobotu u vraku lodi pátrali po přeživších; zaslechli totiž zvuky, které naznačovaly, že by ve vodě mohl být někdo živý. Nakonec objevili jednoho muže, který přežil ve vzduchové bublině pod troskami.

V okolí lodi se mezitím objevují stále nová těla obětí, na místo neštěstí již dorazily desítky dřevěných rakví. 

Úřady předpokládají, že trajekt se převrhl kvůli přetížení nákladem i cestujícími. Plavidlo bylo totiž určeno pro stovku lidí, na palubě jich ale byl podle svědků více než čtyřnásobek. Zda tomu tak skutečně bylo, není možné ověřit. Agentura Reuters uvedla, že prodejce palubních lístků zahynul a záznamové zařízení lodi se ztratilo.

Tanzanský prezident John Magufuli v pátek nařídil zatknout "všechny osoby, které byly do provozování trajektu jakkoli zapojeny". Vyhlásil rovněž čtyřdenní státní smutek.

Video: Na trajektu bylo asi čtyřikrát víc lidí, než by mělo být. Není to ale jisté, prodejce lístků zahynul. 

V Tanzanii se převrhl trajekt. Za zkázu na Viktoriině jezeře může přetížení lodi | Video: Associated Press |  00:36

autor: ČTK | 22. 9. 2018 11:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama