Na Viktoriině jezeře se potopil přetížený trajekt, počet obětí stoupl na 207

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2018 17:41
Nehoda trajektu, která se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, si podle tamních úřadů vyžádala více než 200 mrtvých. Jeden člověk byl nalezen živý, celkem tak přežily asi čtyři desítky lidí.
Záchranné práce na Viktoriině jezeře.
Záchranné práce na Viktoriině jezeře. | Foto: Reuters

Dodoma (Tanzánie) - Počet obětí nehody trajektu Nyerere, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, stoupl na 207 osob. Překvapivě se podařilo třetí den po neštěstí vyprostit jednoho přeživšího muže. Jeho zdravotní stav je nicméně vážný.

Počet osob přeživších katastrofu tak dosáhl 41. Aktuální údaje o počtu obětí oznámil ve veřejném rozhlase ministr dopravy Isack Kamwelwe. Šéf tanzanské armády generál Venance Mabeyo pak prohlásil, že doufá, že "záchranné operace dnes (v sobotu, pozn. red.) skončí".

Armádní potápěči v sobotu u vraku lodi pátrali po přeživších; zaslechli totiž zvuky, které naznačovaly, že by ve vodě mohl být někdo živý. Nakonec objevili jednoho muže, který přežil ve vzduchové bublině pod troskami.

V okolí lodi se mezitím objevují stále nová těla obětí, na místo neštěstí již dorazily desítky dřevěných rakví. 

Úřady předpokládají, že trajekt se převrhl kvůli přetížení nákladem i cestujícími. Plavidlo bylo totiž určeno pro stovku lidí, na palubě jich ale byl podle svědků více než čtyřnásobek. Zda tomu tak skutečně bylo, není možné ověřit. Agentura Reuters uvedla, že prodejce palubních lístků zahynul a záznamové zařízení lodi se ztratilo.

Tanzanský prezident John Magufuli v pátek nařídil zatknout "všechny osoby, které byly do provozování trajektu jakkoli zapojeny". Vyhlásil rovněž čtyřdenní státní smutek.

Video: Na trajektu bylo asi čtyřikrát víc lidí, než by mělo být. Není to ale jisté, prodejce lístků zahynul. 

V Tanzanii se převrhl trajekt. Za zkázu na Viktoriině jezeře může přetížení lodi | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 48 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy