Hurikán Dorian zeslábl, na ostrově u pobřeží Severní Karolíny uvěznil stovky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2019 7:19
Hurikán Dorian, který před několik dny zpustošil Bahamy, v pátek kolem 15:00 SELČ udeřil na mys Hatteras v Severní Karolíně. Informovalo o tom americké Národní středisko pro hurikány (NHC), podle něhož bouře zeslábla na první nejnižší stupeň s rychlostí větru do 150 kilometrů v hodině. Na Bahamách si Dorian vyžádal minimálně 43 obětí, obří floridská výletní loď zrušila plánovanou plavbu a nabídla Bahamě své kapacity pro evakuaci.

V Severní a Jižní Karolíně se kvůli bouři ocitlo bez dodávek elektrické energie přes 330 000 domácností a podniků. Úřady v těchto státech nařídily evakuaci více než 900 00 lidí, uzavřely školy, uvedly do pohotovosti pobřežní stráž a zřídily provizorní přístřešky.

Silný vítr podle agentury Reuters bičuje americkou pevninu ve vzdálenosti až asi 70 kilometrů od oka hurikánu, jež se nachází u severokarolínského souostroví Outer Banks. Na stovky kilometrů dlouhém pobřeží Severní a Jižní Karolíny spadlo od čtvrtka až 25 centimetrů srážek.

Floridská výletní loď v pátek nabídla zájemcům o evakuaci ze zdevastovaného bahamského ostrova Grand Bahama, že je přepraví na Floridu. Společnost Bahamas Paradise Cruise Line provozuje loď Grand Celebration, která je schopna pojmout 1800 lidí.

Plánovanou vyhlídkovou platbu zrušila, aby na Bahamy odvezla humanitární pomoc. Evakuované obyvatele ostrova Grand Bahama chce přepravit na zpáteční cestě.

Na ostrově zůstaly uvězněny stovky lidí

Na ostrově Ocracoke, který je součástí souostroví Outer Banks, je podle záchranářů uvězněno několik stovek lidí, kteří odmítli evakuaci a prudký útok hurikánu je překvapil. Ostrov leží asi 30 kilometrů daleko od pevniny. Lidé se uchýlili na střechy a do podkroví, protože voda ostrov zaplavila. Záchranáři se zatím na místo kvůli povětrnostním podmínkám nemohou dostavit. Na životě údajně nikdo ohrožen není.

Hurikán se má dnes podle předpovědi odpoutat od pevniny a zamířit na severovýchod Atlantikem. Postupuje rychlostí kolem 20 kilometrů za hodinu. Zbylá část východního pobřeží USA tak bude zřejmě silného větru a srážek do značné míry ušetřena.

Pobřeží amerického státu Georgia, které Dorian zasáhl ve středu, začíná podle agentury AP ožívat, dodávka elektřiny je téměř všude obnovena. Naopak na karibském souostroví Bahamy si předtím řádění hurikánu vyžádalo nejméně 30 mrtvých.

Meteorologové se domnívají, že hurikán postupně zeslábne a jako tropická bouře v sobotu ráno udeří na ostrovy Nantucket a Martha's Vineyard v Massachusetts. Následně se přesune nad kanadskou provincii Nové Skotsko.

Vládní úředníci na Bahamách varovali, že počet obětí dále poroste, jak se záchranáři dostávají do oblastí odříznutých od okolí a jak ustupují záplavové vody. Ministr zdravotnictví Duane Sands prohlásil, že konečná bilance obětí bude šokující. "Veřejnost se musí připravit na nepředstavitelné zprávy o počtu mrtvých a lidském utrpení," řekl podle zpravodajského serveru BBC.

Podle místních představitelů se na nejhůře zasažených ostrovech Abaco a Grand Bahama stále pohřešují stovky, možná tisíce lidí. Úřady posílají na ostrovy Abaco 200 vaků na mrtvoly, píše BBC.

Video: Následky hurikánu Dorian na Bahamách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy