Po výbuchu sopky v Guatemale zemřelo už 109 lidí. Dalších 200 se stále pohřešuje

ČTK ČTK
8. 6. 2018 6:24
Celkem erupce sopky postihla 1,7 milionu lidí a přes 12 000 osob muselo být evakuováno
Guatelmaská sopka má už na svědomí 99 lidských životů. Podívejte se na záběry katastrofy z dronu | Video: Asociated Press

Guatemala - Počet obětí erupce guatemalské sopky Volcán de Fuego překročil stovku a nyní je potvrzených mrtvých 109. Informoval o tom ve čtvrtek guatemalský Národní forenzní ústav (Inacif). Tragická bilance pravděpodobně zdaleka není konečná. Pohřešováno je odhadem dalších zhruba 200 lidí, uvedla agentura AP.

Nedělní erupce vulkánu byla podle agentury Reuters nejsilnější za čtyři desetiletí. Záchranáři ve čtvrtek přerušili pátrání po obětech ve zničených vesnicích, což některé obyvatele přimělo k riskantní práci s primitivními nástroji na vlastní pěst.

Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že klimatické podmínky a stále rozžhavený vulkanický materiál ohrožují záchranáře. V úvahu je třeba brát i skutečnost, že od erupce už uplynulo 72 hodin. Úřady přitom už dříve uváděly, že po takové době je krajně nepravděpodobné, že by mohl v popelu, bahně a sutinách domů někdo přežít. Kromě toho ve středu silně pršelo a půda je nestabilní, zdůraznil mluvčí policie Pablo Castillo.

Guatemalská prokuratura mezitím nařídila vyšetřit, zda byly náležitě dodrženy všechny postupy pro případ mimořádné události. Mnozí obyvatelé se totiž nemohli včas evakuovat.

Úřady vyhlásily kalamitní stav ve třech departementech. V nouzových evakuačních střediscích přebývá kolem 3500 lidí. Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že celkem erupce sopky postihla 1,7 milionu lidí a přes 12 000 osob muselo být evakuováno.

Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe, jehož jméno zní v překladu ohnivá sopka, explodoval v neděli a rychle začal do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Nejvíce postižené jsou osady Los Lotes a El Rodeo.

Video: Chaos po výbuchu sopky Fuego:

Chaos na silnici po výbuchu sopky. Policista natočil, jak jeho auto zavalil oblak popela | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy