Počet laserových útoků na letadla v EU prudce roste

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 20:13
Loni zaznamenal Eurocontrol 4266 laserových incidentů, o rok dříve 2836
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - V Evropské unii prudce roste počet útoků laserem na letadla.

Agentura Eurocontrol, která má na starosti bezpečnost leteckého provozu, chce po Evropské unii, aby proti útočníkům zasáhla, napsala agentura AP.

Za loňský rok zaznamenal Eurocontrol 4266 laserových incidentů. Oproti roku 2008, kdy jich bylo evidováno 1048, jde o čtyřnásobný nárůst.

V USA se takovýchto útoků v roce 2009 událo 1527, loni pak 2836, tedy téměř dvakrát tolik.

"Zabránění a zmírnění současného problému vyžaduje jednotný postup napříč Evropou," tvrdí expertka Eurocontrolu Dragica Stankovičová.

Společné řešení si podle ní vyžaduje plné zapojení regulačních orgánů, soudů, policie, aerolinek, navigačních úřadů, výrobců laserových zařízení a výzkumných institucí. Dodala také, že firmy zabývající se výrobou laserů si musí uvědomit, o jak vážný problém se jedná.

V USA federální zločin, v části EU ani přestupek

Ve Spojených státech je již narušování komerčních letů federálním zločinem, trestají ho také některé unijní země, jako jsou Švédsko či Rakousko. Začátkem roku začala v Česku platit novela, která zapovídá použití laserových zařízení v těsném okolí letišť. Za její nedodržování hrozí pokuta až pět milionů korun.

Řada zemí EU ale doposud potřebné zákony nezavedla, připomněla AP. Běžně se tak stává, že policie útočníky vypátrá a zadrží, ale po výslechu je opět propustí.

Většina útoků si je podobná. Výtržníci nejčastěji zaměřují silné lasery na startující či přistávací letadla. V obou případech jde ale o nejkritičtější fáze letu, kdy se piloti musí nejvíce soustředit. V poslední době byla zaznamenána řada případů, kdy oslněný přistávající pilot musel předat kontrolu nad strojem kopilotovi, protože byl dočasně oslepen.

Nejvíce zranitelné jsou helikoptéry policie a záchranářů, protože létají v nižších výškách než aerolinky. Zaznamenány byly i případy laserových útoků na letištní kontrolní věže.

Takzvané zelené lasery mohou způsobit dočasnou slepotu, ale výkonnější modré mohou zrak poničit trvale. Takovéto laserová ukazovátka či zaměřovače je možné běžně zakoupit zejména na internetu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Týdenní nepokoje v Etiopii mají už 166 obětí

Na 166 mrtvých vystoupala bilance už týden trvajících nepokojů, které vypukly v etiopském regionu Oromija po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž policie hlídkuje v celé oblasti a zatčeno bylo na 2200 lidí.

Nepokoje zachvátily venkovské části Oromije i její středisko a zároveň hlavní město Etiopie Addis Abebu. Podle AP v hlavním městě zemřelo deset lidí, z toho osm civilistů, mezi oběťmi z venkova je 145 civilistů a 11 policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy