Pobaltské země mají obavy, aby migrační krize nepřerostla ve vojenský konflikt

ČTK ČTK
11. 11. 2021 15:36
Litva, Lotyško a Estonsko daly ve čtvrtek najevo obavy z toho, že by současná krize na hranicích Běloruska a Evropské unie mohla přerůst v ozbrojený konflikt. Píše o tom agentura Reuters. U hranic Běloruska s Polskem a Litvou se nahromadily řádově až tisíce migrantů, kteří se touží v některých případech i za použití násilí dostat na území sedmadvacítky.
Foto: Reuters

Ve společném prohlášení ministři obrany pobaltských zemí odsoudili "úmyslnou eskalaci současného hybridního útoku ze strany běloruského režimu, který představuje závažnou hrobu pro evropskou bezpečnost". Evropská unie obviňuje autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že migranty z krizových zemí používá v odplatě za sankce, jež na něj uvalila kvůli represím vůči politickým oponentům a potlačování lidských práv. Podle Litvy, Lotyšska a Estonska chování Běloruska "zvyšuje pravděpodobnost provokací a závažných incidentů, které by také mohly přerůst do vojenských akcí".

Reuters uvádí, že současná krize na hranicích mezi Běloruskem a EU zažehla novou konfrontaci mezi Západem a Ruskem, které ve středu ve snaze demonstrovat podporu Minsku do běloruského vzdušného prostoru poslalo dva strategické bombardéry Tu-22M3. Bělorusko uvedlo, že ruská letadla pokračují v cvičení i ve čtvrtek.

"Musíme neustále monitorovat situaci na hranici. Ať si ječí, ať si nadávají. Ano, jde o bombardéry schopné nést jaderné zbraně, ale nemáme jinou možnost. Musíme vidět, co dělají tam za hranicemi," citovala dnes Lukašenka běloruská státní média. Aniž by k tomu předložil důkazy, prohlásil také, že kdosi se snažil migrantům dodat zbraně. Reuters poznamenává, že není jasné, koho Lukašenko v tomto případě obviňuje.

Kreml uvedl, že Rusko s napětím v polsko-běloruském a litevsko-běloruském pohraničí nemá nic společného a dal najevo, že přítomnost ozbrojených lidí po obou stranách hranice mezi Běloruskem a EU ho znepokojuje. Ruská letecká společnost Aeroflot popřela, že by měla cokoliv společného s organizováním převozu migrantů ve velkém do Běloruska. Akcie této firmy se propadly poté, co se objevily informace o tom, že by vůči ní EU mohla v souvislosti s krizí spustit sankce.

Tisíce migrantů v hraničním pásmu živoří v chladném podzimním počasí bez dostatečných zásob jídla i pití a bez humanitární pomoci. Jsou mezi nimi ženy a děti. Polsko i Litva je odmítají vpustit na své území, členové běloruských bezpečnostních složek zase těmto lidem brání v tom, aby se vrátili do běloruského vnitrozemí.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis uvedl, že jeho země požádala OSN, aby se na její půdě jednalo o možnosti vytvořit "humanitární koridor" od běloruské hranice, díky kterému by se migranti mohli vrátit do zemí, odkud přišli. "Máme informace ze sociálních sítí, že u hranice jsou lidé, kteří chtějí zpět do Iráku a dalších zemí. Jedinou organizací, která může na Bělorusko vyvinout nátlak, je OSN," uvedl Landsbergis.

Ukrajina uvedla, že její pohraniční stráž, policie a četnická služba zahájila cvičení na hranici s Běloruskem s cílem ochránit ji před možnými pokusy o její překonání.

Video: Migranti na běloruských hranicích boří ploty s ostnatým drátem

Migranti na běloruských hranicích boří ploty s ostnatým drátem | Video: NEXTA
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy