Po zemětřeseních ve střední Itálii nemůže domů 27 tisíc lidí. Další tisíce mají z návratu strach

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2016 21:47
Po několika silných zemětřeseních, která předminulý týden postihla střední Itálii, se nemůže do svých domovů vrátit na 26 700 obyvatel regionu Marche. Další asi 12 600 lidí se domů nevrací z obav před dalšími otřesy, informovala dnes agentura ANSA s odvoláním na místní úřady. Asi 15 tisíc lidí je ubytováno v provizorních ubytovnách, jež vznikly mimo jiné z tělocvičen či skladů. Necelých sedm tisíc osob bydlí v hotelích a asi pět tisíc lidí si našlo vlastní ubytování, třeba u známých. Středoitalské regiony Marche a Umbria postihlo několik otřesů koncem října, ty nejsilnější z 30. října s epicentrem nedaleko Nursie měly sílu 6,5 stupně. Zraněna byla asi dvacítka lidí.
Zemětřesení v Itálii.
Zemětřesení v Itálii. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy