Italští statici musí po zemětřesení zkontrolovat na 200 tisíc budov

ČTK ČTK
2. 11. 2016 16:46
Silné otřesy půdy, které zasáhly střední Itálii, mohly vážně poničit na 200 000 budov. Musí je proto zkontrolovat statici. Zemětřesení s intenzitou 6,5 stupně Richterovy škály bylo nejsilnější za více než 30 let. Poškodilo obytné domy, řadu památek i škol. Na 22 tisíc lidí se stále ještě nemůže vrátit domů.
Poničené město Nursie.
Poničené město Nursie. | Foto: Reuters

Řím – Po několika silných zemětřeseních, která postihla minulý týden střední Itálii, budou muset statici v regionech Umbrie a Marche zkontrolovat na 200 000 budov. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na místní úřady.

Asi 22 000 lidí se podle agentury ANSA stále nemůže vrátit do svých domovů. Menší otřesy země zaznamenali seizmologové ještě v noci na středu.

Při zemětřeseních z minulého týdne, z nichž to nedělní bylo intenzitou 6,5 stupně Richterovy škály nejsilnější za více než 30 let, byly poškozeny obytné domy, řada památek, ale i škol. Podle civilní obrany bude trvat minimálně dva týdny, než budou zkontrolovány školní budovy v postiženém regionu.

Rozsah škod zatím není vyčíslen

Ohrožena je i zemědělská výroba, a to zejména v oblasti kolem městečka Norcia (Nursie), u něhož bylo epicentrum otřesů a které proslulo výrobou uzenin. Poškozeny byly totiž i hospodářské budovy. "Pokud okamžitě neobnovíme provoz, naši zaměstnanci odejdou a budoucnost tohoto regionu bude ve hvězdách," řekl mluvčí tamních zemědělců.

Někteří chovatelé dobytka i přes riziko zřícení budov pokračují v práci, někde bylo navíc poškozeno i vodovodní potrubí či rozvody elektrické energie, takže chovatelé nemají tekoucí vodu a elektřinu. Sdružení zemědělců Coldiretti se obává, že někteří chovatelé budou muset svá zvířata utratit.

Rozsah škod zatím není přesně vyčíslen, vláda ale již poslala do postižených obcí 40 milionů eur (asi 1,08 miliardy korun) okamžité pomoci. Italský premiér Matteo Renzi podle informace agentury APA pověřil šéfa protikorupčního úřadu Raffaela Cantoneho, aby dohlédl na rozdělování peněz na rekonstrukci. Po zemětřeseních, která Itálii postihla v předchozích letech, se totiž objevily informace o zneužití finanční pomoci postiženým oblastem.

Ve středu by měl také do regionu, jež se vyrovnává s následky otřesů země, zavítat italský prezident Sergio Mattarella. Navštívit by měl města Norcia a Camerino.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy