Odveta za kauzu Huawei? Čína potvrdila, že už zadržela dva Kanaďany

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2018 10:20
Čína ve čtvrtek potvrdila, že zadržuje dva kanadské občany pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang to oznámil na tiskové konferenci. Kanada již dříve uvedla, že pohřešuje dva občany, kteří v Číně pobývali. Podle řady názorů je zadržení Kanaďanů odvetou Číny za nedávné zatčení finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Kanadský podnikatel Michael Spavor a bývalý diplomat Michael Kovrig byli zadrženi v pondělí, sdělil mluvčí čínské diplomacie. Případy jsou vyšetřovány nezávisle na sobě, dodal.

Podnikatel Spavor žil ve městě Tan-tung u hranic se Severní Koreou, se kterou spolupracoval v kulturní oblasti. Podle kanadského ministerstva zahraničí Spavor před časem upozornil úřady své země, že jej čínské orgány vyslýchaly. Následně se už nepodařilo navázat se Spavorem kontakt.

Podle jeho přátel měl Kanaďan tento týden letět do Jižní Koreje, na místo určení ale nedorazil.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová ve středu uvedla, že je Spavor pohřešován. Informaci o Spavorově zmizení zveřejnilo kanadské ministerstvo několik dní poté, co čínské úřady zadržely v Pekingu bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga.

Čínsky hovořící Kovrig pracuje jako analytik pro nevládní Mezinárodní krizovou skupinu (ICG). Předtím působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu. Stávající zaměstnavatel Kovriga sdělil, že analytika zadrželi v pondělí večer v Pekingu agenti státní bezpečnosti.

Mezinárodní krizová skupina, sídlící v Bruselu, je renomovaná mezinárodní nevládní nezisková organizace, která se zaměřuje na předcházení konfliktům a jejich řešení v rámci celého světa. Mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang ale ve středu upozornil, že ICG není v Číně registrovaná a její činnost je v zemi nelegální. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí tak Kovrig mohl porušit čínské zákony.

Problémy svých občanů v Číně se musí Kanada zabývat v době roztržky, kterou vyvolalo zatčení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě. Peking její zatčení ostře odsoudil.

Meng byla v Kanadě zadržena na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v úterý propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun).

 

Právě se děje

před 55 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy