Čína musí složit účty, zní z Evropy. Po zastavení nákazy přijde boj o výklad pandemie

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2020 18:10
Firma Bottega Spa z provincie Treviso patří k nejstarším a největším vývozcům prosecca, vyhlášeného italského šumivého vína. Deník La Stampa zveřejnil na začátku týdne prohlášení jejího majitele Sandra Bottegy, který kritizuje Čínu.
Příprava masa v jedné z restaurací v čínském městě Šen-čen.
Příprava masa v jedné z restaurací v čínském městě Šen-čen. | Foto: Reuters

Podle Bottegy by Čína měla Itálii a světu vyplácet kompenzace za všechny ztráty a strasti způsobené koronavirem. Jihoevropská země má nejvíce obětí nemoci Covid-19 - přes 13 tisíc.

"Je správné se ptát, jak bude čínská vláda kompenzovat Itálii a světu škody, které způsobila," cituje Bottegu deník La Stampa s tím, že majitel firmy obvinil čínské úřady z pomalé reakce na šíření koronaviru ve městě Wu-chan a celkově Peking z toho, že se v zemi nerespektují základní hygienická pravidla.

Citace způsobila velkou kritiku na čínských sociálních sítích, včetně výzev k bojkotu italského prosecca. Bottega se později za svá slova omluvil. "Ve velmi těžkém období mě ovládly určité stereotypy," uvedl. Není přitom první z vinařské branže, kdo se vyjádřil podobně. Fabrice Rosset z rodiny, která vlastní francouzskou firmu na výrobu šampaňského Deutz, kritizoval Peking na Facebooku.

"Čínské výrobky bychom měli za každou cenu bojkotovat, protože virus se do světa rozšířil z Číny," napsal. Někteří čínští dovozci alkoholických nápojů podle hongkongského listu South China Morning Post už reagovali tím, že přestanou produkty firmy Deutz odebírat.

Čína musí složit účty

Popuzené reakce ukazují rostoucí hněv vůči Pekingu za to, že zpočátku nezakročil proti šíření nemoci Covid-19 a naopak umlčoval lékaře z Wu-chanu, kteří na nebezpečí upozorňovali. Tento názor zastává americký prezident Donald Trump a přidal se k němu i britský premiér Boris Johnson.

Reportér serveru Business Insider Adam Payne hovořil s poradcem Johnsona, který si nepřál být jmenován: "Až to skončí, Čína musí složit účty. Jsme velmi, velmi naštvaní," prohlásil. Zároveň naznačil, že Londýn může změnit dosavadní stanovisko ohledně připuštění čínského telekomunikačního gigantu Huawei do budování 5G sítě.

Čína kritiku odmítá. Naposledy ve čtvrtek ministerstvo zahraničí rozhořčeně odmítlo americká tvrzení, že Peking neříkal zpočátku pravdu o infekci a později opět lhal o počtu obětí a nakažených. Namísto toho se Čína prezentuje jako ten, kdo pomáhá světu krizi zvládat. Například nejbohatší Číňan Jack Ma, majitel internetového prodejce Alibaba, poslal zdravotnický materiál do Afriky, Latinské Ameriky i Španělska.

Většina zemí v Číně nakupuje roušky, respirátory a testy na přítomnost koronaviru, protože žádný jiný stát jich nevyrábí a není schopen vyrobit tolik. Obraz Číny jako záchrance a pomocníka kalí fakt, že některé země část respirátorů vyhodily kvůli jejich neúčinnosti. To se stalo například v Nizozemsku nebo ve Španělsku.

Buďme soběstačnější

Budoucí diskuse v Evropě se v době po skončení pandemie povede o to, zda snížit obchodní závislost na Číně, nebo zda je dosavadní spolupráce s ní nevyhnutelná pro evropskou ekonomiku. Expert na Německo Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií Karlovy univerzity řekl deníku Aktuálně.cz, že i německá debata je vyhrocená a kvůli koronaviru tak tomu bude i nadále.

Čína je největší obchodní partner Německa, připadá na ni devět procent německého dovozu a deset procent vývozu. "Každému je v Německu jasné, že prostě není možné se od Číny nějak zásadně odstřihnout. Od začátku problémů s koronavirem ale sílí názor, že v některých věcech - v dovozu některého zboží - už nemůže být země tolik závislá na Číně. Že prostě Německo musí být soběstačnější nebo diverzifikovat dovoz z více zdrojů," vysvětluje Handl.

Podle něj ale Berlínu nedělá o nic menší starosti americký prezident Donald Trump. "Spojené státy byly základem zahraničněpolitické orientace Německa. Teď už to tolik neplatí. Němce znervózňuje americko-čínská rivalita a způsob, jakým Trump chtěl řešit obchodní spory s Pekingem. Svět, ve kterém hrají hlavní roli americko-čínské spory, Německu nevyhovuje," tvrdí Handl.

Vysoký představitel EU pro zahraniční vztahy a bezpečnostní politiku Josep Borrell mezitím vyzval evropské země, aby se připravily na boj o "výklad pandemie".

"V této bitvě sledujeme snahu poškodit Evropskou unii a v některých případech jsou Evropané stigmatizováni jako viníci pandemie," prohlásil Borrell.

 

Právě se děje

Další zprávy