"Byli to bratři. Žijeme ve sra*kách." Ukrajinci líčí život v místě nejtvrdších bojů

Rádio Svobodná Evropa pru Rádio Svobodná Evropa, pru
16. 3. 2023 15:11
Ukrajinská vesnice Bohojavlenka je vzdálená necelých deset kilometrů od Vuhledaru, v němž v posledních týdnech probíhaly jedny z nejtěžších bojů. Její obyvatelé se tak stali oběťmi téměř každodenních ruských náletů. "Když dojde k výbuchu, ozve se děsivé zadunění. Pak ale nastane hrobové ticho," popisuje v reportáži obyvatelka vesnice, jejíž dům jako jediný zatím v celé ulici stále stojí.
RFE - Život v ukrajinské vesnici Bohojavlenka | Video: Rádio Svobodná Evropa

Bohojavlenku na východě Ukrajiny nedávno navštívil reportér televizní stanice Current Time, která je součástí Rádia Svobodná Evropa. Vesnice bývala dle jeho slov vcelku prosperujícím místem k životu, nyní je ale po ruských náletech k nepoznání. Z místního supermarketu či kavárny zbylo jen pár trosek a většina jejích obyvatel ztratila v poslední době střechu nad hlavou.

"Když naposledy vybuchla bomba, zalehlo mi v uších. Už tolik neslyším," svěřila se reportérovi starší žena Raja, jejíž dům nedávno přišel o okna i dveře. Raja tak nyní přemýšlí, kde jinde by mohla najít azyl. "Tak tohle je Rusko - byli to naši bratři. A tohle nám dělají. Přijdou sem a bombardují nás. Proč? Proč? Co jsme jim udělali?" říkala v slzách, zatímco se procházela ulicí, kde žijí už jen tři usedlíci.

Další z obyvatel, který si nepřál uvést své jméno, zase pracoval před začátkem ruských náletů na kraji vesnice s traktorem. Teď ani neví, co z místa po ruských útocích zbylo. "Cítím se hrozně. Dřív jsme si žili dobře, ale teď jsme v těchhle sračkách," postěžoval si starší muž. 

Malé hornické město Vuhledar na východě Ukrajiny se stalo důležitým místem v boji o Doněckou oblast. Na konci února se v něm podle listu The New York Times odehrála dosud největší tanková bitva války na Ukrajině. Představitelé ukrajinské armády vyčíslili ruské ztráty v tomto vojenském střetnutí na 130 obrněných vozidel. Své ztráty Kyjev nezveřejnil. Americký list ale zdůraznil, že tvrzení Ukrajinců není možné nezávisle ověřit.

Pentagon zveřejnil video ze střetu ruské stíhačky s americkým dronem:

Pentagon zveřejnil video, jak se ruské letadlo přiblížilo k americkému dronu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy