Katarští lovci, kteří byli uneseni v Iráku, jsou po více než roce znovu na svobodě

ČTK ČTK
21. 4. 2017 15:09
Skupina 26 lovců byla unesena v prosinci 2015 v odlehlé pouštní oblasti v jihoirácké provincii Musanna u hranice se Saúdskou Arábií. Měli sice iráckou ochranku, ta ale nezasáhla, protože únosci byli v přesile. Šlo prý o asi 100 mužů vyzbrojených lehkými i těžkými zbraněmi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Po 16 měsících byla v pátek propuštěna více než dvacítka lovců unesených v poušti na jihu Iráku. V unesené skupině byli převážně Katařané, včetně členů vládnoucí rodiny.

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dva irácké vládní představitele.

Podle iráckých představitelů byla skupina rukojmích předána zástupcům iráckého ministerstva vnitra.

Jejich propuštění předcházela roční vyjednávání mezi Íránem, Katarem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh. Zaplaceno bylo na výkupném několik milionů dolarů sunnitským i šíitským frakcím.

Skupina 26 lovců byla unesena v prosinci 2015 v odlehlé pouštní oblasti v jihoirácké provincii Musanna u hranice se Saúdskou Arábií. Měli sice iráckou ochranku, ta ale nezasáhla, protože únosci byli v přesile. Šlo prý o asi 100 mužů vyzbrojených lehkými i těžkými zbraněmi.

Katarští lovci byli v Iráku na základě oficiálního povolení od iráckého ministerstva vnitra a vše se uskutečňovalo ve spolupráci s iráckým velvyslanectvím v Dauhá.

Loni v dubnu bylo oznámeno, že se na svobodu dostali dva muži z unesené skupiny, podle katarského ministerstva zahraniční šlo o člena vládnoucího klanu v Kataru a Pákistánce, který skupinu doprovázel.

Na lov do Iráku, ale též do Pákistánu či Afghánistánu, jezdí cizinci z bohatých zemí Perského zálivu často. Populární je tradiční lov s pomocí sokolů. Občané zemí Perského zálivu v těchto státech uniknou přísným kvótám, které na lov platí v jejich zemích. Podle agentury AFP nepohlížejí šíité, obývající irácký jih, na tyto bohaté lidi ze sunnitských monarchií vždy přátelsky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Řidič u Jasenné na Zlínsku zemřel po nárazu do stromu, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 34 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy