Katarští lovci, kteří byli uneseni v Iráku, jsou po více než roce znovu na svobodě

ČTK ČTK
21. 4. 2017 15:09
Skupina 26 lovců byla unesena v prosinci 2015 v odlehlé pouštní oblasti v jihoirácké provincii Musanna u hranice se Saúdskou Arábií. Měli sice iráckou ochranku, ta ale nezasáhla, protože únosci byli v přesile. Šlo prý o asi 100 mužů vyzbrojených lehkými i těžkými zbraněmi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Po 16 měsících byla v pátek propuštěna více než dvacítka lovců unesených v poušti na jihu Iráku. V unesené skupině byli převážně Katařané, včetně členů vládnoucí rodiny.

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dva irácké vládní představitele.

Podle iráckých představitelů byla skupina rukojmích předána zástupcům iráckého ministerstva vnitra.

Jejich propuštění předcházela roční vyjednávání mezi Íránem, Katarem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh. Zaplaceno bylo na výkupném několik milionů dolarů sunnitským i šíitským frakcím.

Skupina 26 lovců byla unesena v prosinci 2015 v odlehlé pouštní oblasti v jihoirácké provincii Musanna u hranice se Saúdskou Arábií. Měli sice iráckou ochranku, ta ale nezasáhla, protože únosci byli v přesile. Šlo prý o asi 100 mužů vyzbrojených lehkými i těžkými zbraněmi.

Katarští lovci byli v Iráku na základě oficiálního povolení od iráckého ministerstva vnitra a vše se uskutečňovalo ve spolupráci s iráckým velvyslanectvím v Dauhá.

Loni v dubnu bylo oznámeno, že se na svobodu dostali dva muži z unesené skupiny, podle katarského ministerstva zahraniční šlo o člena vládnoucího klanu v Kataru a Pákistánce, který skupinu doprovázel.

Na lov do Iráku, ale též do Pákistánu či Afghánistánu, jezdí cizinci z bohatých zemí Perského zálivu často. Populární je tradiční lov s pomocí sokolů. Občané zemí Perského zálivu v těchto státech uniknou přísným kvótám, které na lov platí v jejich zemích. Podle agentury AFP nepohlížejí šíité, obývající irácký jih, na tyto bohaté lidi ze sunnitských monarchií vždy přátelsky.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy