Po útoku na Slovensku vyzval Evropský parlament k solidaritě se sexuálními menšinami

ČTK ČTK
20. 10. 2022 13:01
Evropský parlament ve čtvrtek vyzval členské státy Evropské unie, aby bojovaly proti projevům nenávisti a vyšetřovaly a stíhaly zločiny z nenávisti vůči sexuálním menšinám. Unesení, které reaguje na nedávnou dvojnásobnou homofobní vraždu před bratislavským gaybarem Tepláreň, podpořilo 447 europoslanců 78 bylo proti a 45 se hlasování zdrželo.
Bratislavou prošel pochod za odsouzení násilí vůči LGBT+.
Bratislavou prošel pochod za odsouzení násilí vůči LGBT+. | Foto: TASR/Profimedia

Střelbu z 12. října slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Střelec z místa činu uprchl a později na jiném místě v Bratislavě spáchal podle dosavadních informací sebevraždu. Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům.

Přijaté usnesení Evropského parlamentu (EP) odsuzuje násilí a nenávist vůči "osobám na základě jejich pohlaví, sexuální orientace, genderové identity nebo vyjádření a pohlavních znaků na Slovensku i v EU" a útok v Bratislavě označuje za zbabělý teroristický čin. Dokument zároveň vyzývá slovenskou vládu, aby učinila smysluplný pokrok v ochraně sexuálních menšin a zaujala "silný veřejný postoj" proti porušování jejich práv.

Usnesení předcházela úterní rozprava. Na plénu ve Štrasburku tehdy vystoupil také český ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Uvedl, že nynější české předsednictví EU vraždy v Bratislavě odsuzuje a zdůraznil, že "pro homofobii není nikde v Evropě místo".

Europoslanci v usnesení vyjádřili solidaritu komunitě LGBT+ a ocenili reakci občanské společnosti na vraždy v Bratislavě. Znepokojení naopak dali najevo nad "častým používáním urážlivých, agresivních a homofobních výrazů vůči komunitě LGBTIQ+ na Slovensku, a to i ze strany bývalých a současných členů vlády".

S odkazem na podobné zločiny z nenávisti v Bulharsku, Chorvatsku a Litvě jsou europoslanci také znepokojeni z beztrestnosti, s jakou v některých členských státech unie působí skupiny zaměřené proti sexuálním menšin.

EU by podle usnesení měla zahájit kampaně proti projevům nenávisti vůči sexuálním menšinám. Europoslanci rovněž vyzvali členské země k rozšíření seznamu trestných činů EU o projevy a trestné činy z nenávisti a apelovali na Polsko a Maďarsko, aby tento krok přestaly blokovat.

 

Právě se děje

Další zprávy